Daniëlse en Van Straaten 25 De juiste datering van een prentbriefkaart Boven: de aankomst van circus Oscar Carré te Middelburg, 7 april 1906. (Zeeuws Archief, Beeld en Geluid, nr. 320-040) Onder: de ach terzijde van de kaart. (coll. A. Bosselaers) Aankomst Circus „Carré" te Middelburg Bij het artikel 'Hooggeëerd pu bliek, Circus op Walcheren' in De Wete van januari 2012 werd op pagina 11 ter illustratie een prent briefkaart geplaatst die wij hierbij enigszins verkleind opnieuw weergeven. Het bijschrift bij deze illustratie luidde: "De aankomst van het circus van Oscar Carré te Middelburg op 12 mei 1915. De Middelburgsche Courant van 1 mei 1915 berichtte hierover: 'Woensdag 12 Mei ongeveer 9 uur 's ochtends zal de extra-trein van het circus alhier arriveeren, en reeds denzelfden avond de eerste voorstelling geven. Het cir cus brengt een stal mee van meer dan 100 raspaarden en boven dien olifanten, kameelen, lama's, herten en leeuwen.' Maar is deze opname wel op 12 mei 1915 gemaakt? Daarvoor be kijken we de achterkant van deze kaart. Mijn exemplaar van deze kaart is nooit verstuurd, maar toch vertelt de achterzijde meer dan je zou denken. We zien om te beginnen dat het geen 'doorloper' meer is, waarbij de achterzijde van de kaart alleen bestemd was voor het adres van de ontvanger, ge schreven over de gehele breedte van de kaart. Doorlopers werden gedrukt tot hal verwege 1905. Daarna kreeg de achterzij de een deelstreep, met rechts daarvan de adreszijde. De linkerzijde was aanvankelijk "Alleen voor naam en adres van den af zender bestemd", maar al snel werd die linkerzijde vrij beschrijfbaar. Daarvan is deze kaart een voorbeeld; ze dateert dus ItO Schrijfruimte BRIEFKAART Adreszijde /a,cJ 5120 Uitg. P. J. DM. ten vroegste van eind 1905. Maar de ach terzijde vermeldt onderaan links ook: "5120 Uitg. P.J.D., M." Dat staat voor P.J. Daniël se, Middelburg. Daniëlse had een bedrijf dat was gevestigd in de Sint Pieterstraat F 37 en hij handelde onder andere in kolo niale waren en gedistilleerd.' Daarnaast bezat hij een leesbibliotheek die hij in april

de Wete | 2012 | | pagina 27