37 Aardappels rapen in een 'balksmande'Aagte- kerke. (foto Ons Zeeland, ca. 1930) winter werk was en de dijkwerkers vol doende aardappels hadden kunnen oog sten, dan bestond hun menu uit brood en aardappels. Maar als er geen werk was, werd er geen brood gegeten. Dan werden 's morgens opgewarmde aardappels van de vorige dag gegeten, 's middags versge- kookte aardappels en 's avonds gestoofde of gebakken aardappels. Men at de aardappels met zout, azijn en een waterige jus waar op wat boter of vet dreef. Maar wat als er geen werk en geen aardappels waren? Voor een groot deel van de bevolking was het dan bittere armoe. Want ook de pacht van het aardappelland kon dan niet be taald worden, en dat had weer gevolgen voor de rest van het jaar. In de winter van 1845/'46 kocht de Centrale Directie van de Polder Wal cheren voor haar Westkappelse dijkwer kers graan om de ergste nood te lenigen. De dijkwerkers eisten in het voorjaar van 1846 loonsverhoging om de honger te stil len. Maar ze hadden nog meer eisen: nie mand van hen zou verplicht worden buiten Walcheren te werken. In voorgaande jaren gebeurde het weieens dat dijkwerkers bui ten Zeeland aan het werk werden gezet. Ook eisten ze dat hun zonen het recht hadden als dijkwerker te worden aange steld en dat ze zelf hun ploegbazen moch ten kiezen. De Centrale Directie van de Polder Wal cheren in Middelburg was van mening dat het conflict wel met een sisser zou aflo pen. Met die gedachte gingen ze op zater dagmorgen 25 april 1846 naar het Polder huis in Westkapelle. Ongeveer driehonderd dijkwerkers omsingelden het Polderhuis en schreeuwden dat ze de heren niet zouden laten vertrekken zolang hun eisen niet wa ren ingewilligd. Tegen drie uur 's middags kwam men tot overeenstemming. De Centrale Directie beloofde voortaan geen dijkwerkers buiten de provincie aan het werk te zetten, zonen van dijkwerkers werden toegelaten als dijk werker en ieder gezin kreeg een eenmali ge uitkering van 1,50. Omdat het in Westkapelle onrustig bleef, werden in november 1846 vier marechaus sees en een detachement van 27 dragon ders5 in het dijkdorp ondergebracht om de orde te handhaven. De oorzaak van de aardappelziekte In de zomer van 1845 ontdekte men al dat het geen insect of worm was die de aard appelziekte veroorzaakte. Nee, het was een schimmel- of zwamsoort die op de bladeren en de stengels van de plant voor kwam. Ter voorkoming of genezing van de aardappelziekte werd aanbevolen de plan-

de Wete | 2012 | | pagina 43