fGgl\ Van de redactie 2 "Een nieuwe lente, een nieuw geluid" is een bekende uitdrukking. Nieuw bij De Wete is redactielid Bert Gerestein, die Jopie de Klerk is opgevolgd. Zijn naam komt u vast bekend voor. Al zestien jaar lang maakt hij bij drukkerij ADZ De Wete gereed voordat het blad kan worden ge drukt. Bert kent ons blad dus door en door. De reden waarom wij hem hebben ge vraagd om de opengevallen plaats op te vullen is dat hij per 1 juli a.s. met pensioen gaat en we zijn druktechnische en taalkun dige vaardigheden goed kunnen gebruiken om daarmee de kwaliteit van De Wete te kunnen blijven garanderen. Bert, ook vanaf deze pagina, hartelijk welkom en veel ple zier bij het redactiewerk. Het eerste artikel in dit aprilnummer is ge schreven door Jan Midavaine. De Veere- naar vertelt ons het verhaal van de rooms- katholieke kerk in het stadje Veere. Offi cieel was het een dochterkerk van de H.H. Petrus en Paulus in Middelburg. De kerk werd direct gebouwd nadat in 1795 ook rooms-katholieken in ons land hun eigen kerk mochten stichten. Tot aan de sluiting van het gebouw in 1966 werd het katholie ke leven in Veere geplaagd door geldzor gen, een moeizame personele bezetting (eigen pastoor) en een sterk teruglopend aantal parochianen. Aad de Klerk schrijft over een interessant fenomeen. In ons beeld van vroeger den ken we niet zo gauw aan hoe het er rook. Bij de geuren op de boerderijen kunnen we ons nog wel wat voorstellen, maar hoe zat het met de geuren die fabrieken, am bachtslieden en uitwerpselen veroorzaak ten? Het oppervlaktewater werd niet gezui verd zoals in onze tijd; iedereen loosde op sloten en op de stadsvesten. Jan Kaljouw neemt ons weer mee op zijn wandeling langs oude buitenplaatsen aan de Oude Vlissingseweg, waaraan hij vijf jaar geleden is begonnen. Nu staan we stil in Groot Abeele, bij Huize Abeele, een voornaam herenhuis waaraan de auteur zelf bijzondere herinneringen heeft omdat hij daar is geboren. In dit huis heeft voor de oorlog ook het kunstenaarsechtpaar Abeleven-Labberton gewoond. Een foutief bijschrift bij een prentbriefkaart bij het artikel in de vorige Wete over het circus op Walcheren bracht Antoon Bosse- laers in beweging; hij stuurde een uitge breide reactie. Bosselaers heeft veel ken nis van oude prentbriefkaarten en hij ver telt ons over lichtdrukkerij Van Straaten in Middelburg die zo'n twintig jaar prentbrief kaarten heeft gedrukt. Doordat deze kaar ten werden genummerd zijn ze, in combi natie met onderzoek in oude kranten, heel goed te dateren. Een uitdrukking van Jan Vader over aard appels is voor Frans van den Driest aanlei ding om eens uitgebreid te vertellen over dit volksvoedsel. Het werd het brood der armen genoemd, en in de jaren veertig van de negentiende eeuw zorgde de aard appelziekte voor grote armoede en hon gersnood. Op Walcheren werden ook ver schillende soorten aardappelen verbouwd. Zo was er zelfs de Westkappelsche aard appel. We sluiten weer af met de vaste rubrieken waaronder verslagen van drie lezingen. Tot slot wijs ik u er, op uitdrukkelijk verzoek van de secretaresse van het bestuur, op dat de jaarvergadering deze keer op een donderdag wordt gehouden, namelijk 19 april aanstaande. Veel leesplezier. Leo Hollestelle

de Wete | 2012 | | pagina 4