Kaartjes uit 'De ontstaansgeschiedenis van het Zeeuwse kustlandschap', Ned. Instituut voor Toegepaste Geowetenschappen TNO, versie 1.0,1997. Hieronder de situatie circa 4400 v.Chr., met nederzettingen aan de noordkant van Walcheren. Daarnaast resp. circa 50 n.Chr. en circa 750 n.Chr. pak, de muts bleef natuurlijk op. Bekend en nog redelijk recent is het beeld van de Walcherse boerin met bromfietshelm. En ten slotte zien we een foto van opa Min- derhoud die met fiets en kistje zijn klanten gaat bezoeken. Want het is toch ook een beetje het verhaal van de familie Minder- houd. Leo Faase Strandwallen hebben onze kustlijn bepaald Op woensdag 23 november 2011 gaf fy sisch geograaf Anke van der Geest voor de heemkundige kring een boeiende lezing over de rijke geologische ontstaans geschiedenis van het Zeeuwse landschap. De huidige grenzen van Zeeland zijn in duizenden jaren ontstaan door de werking van natuurlijke processen en door ingre pen van de mens. Aanvankelijk bewoon den de Zeeuwen met hun vee de droge plekken op strandwallen en op de hoger gelegen zandgronden en kreekruggen. Uit gestrekte kustmoerassen verhinderden dat ze zich op meer plekken konden vestigen. Later begonnen ze hun omgeving te beïn vloeden voor bewoning en voor het verkrij gen van brandstof, voedsel en handelspro ducten. Deze ingrepen in het landschap hadden soms fatale gevolgen. In het eerste gedeelte van haar lezing ging Anke van der Geest vooral in op de ont staansgeschiedenis van Walcheren, in het bijzonder de ontwikkeling van de huidige noordkust. Na de laatste ijstijd, ongeveer 10.000 jaar geleden, steeg het zeeniveau aanzienlijk, aanvankelijk zelfs met zo'n 75 centimeter per eeuw, waardoor het zuide lijke Noordzeegebied weer geheel onder water kwam te staan. Een paar duizend jaar later begonnen zich strandwallen te vormen. Uit metingen blijkt dat Walcheren zo'n 3.500 jaar geleden niet veel meer was dan een stukje strandwal aan de rand van een enorm onbewoonbaar hoogveenmoe ras, dat een paar meter boven NAP uit stak. Die strandwal nam in omvang toe doordat de heersende stroming (van zuid west naar noordoost) zand aanvoerde van een enorme zandkaap die toen nog voor de Vlaamse kust lag. Maar het achterland werd niet echt toegankelijker. Sporen van bewoning van de strandwal in de ijzertijd (2.500 jaar geleden) zijn gevonden ter hoogte van Westhove en ook de Romeinen hebben rond het begin van de jaartelling op de strandwal gebivakkeerd. Maar na de Romeinse tijd was Walcheren een met kre-

de Wete | 2012 | | pagina 52