Ook de invloed van de mens is niet onbe langrijk. Door zoutwinning en veenafgra- ving kreeg de zee soms weer al te gemak kelijk de overhand, met alle fatale gevolgen van dien. Door middel van dijken werden de natuurlijke krachten af- of omgeleid en kregen de Zeeuwen meer greep op hun omgeving. Natuurlijk vinden die processen nog steeds plaats. Dijken vormen een ideale rugdekking voor de groei van nieuwe schorrengebieden. Planten en slik zorgen voor ophoging van buitendijkse gebieden. Van het verdronken land van Saeftinghe bijvoorbeeld komt bij vloed steeds minder onder water te staan. Ook Breezand is een goed voorbeeld. Als we de huidige situatie bij Breezand vergelijken met die op oude kaarten, dan kunnen we de ontwikkeling van meerdere zeerepen (duinenrijen naast het strand) volgen en zien we waar het laatste schor, het laatste zwinnetje en de laatste primaire duinvallei lagen voordat het gebied als waterwingebied op de schop werd genomen. En ook anno nu zien we op het strand een nieuwe zeereep ontstaan in de vorm van sikkelduinen. Die kunnen in een ruwe winter net zo makke lijk weer verdwijnen. Of, zoals bij de Veerse Dam, wellicht uitgroeien tot een stevige nieuwe verdedigingslinie tegen de zee. De dynamiek en de onvoorspelbaarheid van de natuur zijn nog onverminderd groot. Leo Faase Enigma en de strijd om de Westerschelde Op woensdag 25 januari 2012 gaf Hans Sakkers voor de Heemkundige Kring Wal cheren een lezing over de invloed van de geallieerde inlichtingendiensten op het ver loop van de Tweede Wereldoorlog in het Westerscheldegebied. Belangrijk daarbij was dat de Enigma, de Duitse codeerma chine, door de Engelsen al vroeg in de oorlog was gekraakt en dat de Duitsers tot ver na de oorlog niet konden geloven dat dat ooit was gebeurd. Hans Sakkers, die samen met Hans Houterman in 2011 de HKW-Cultuurfondsprijs won, schreef er een boek over dat in 2011 werd uitgege ven: Enigma en de strijd om de Wester schelde. Het falen van de geallieerde op mars in september 1944. Het feit dat de geallieerden zo nauwgezet op de hoogte waren (of konden zijn) van de Duitse krijgsverrichtingen, werd pas in 1974 bekendgemaakt. Voor historici bete kende dit opmerkelijke gegeven dat zij met andere ogen begonnen te kijken naar de afloop van WO II en onder meer tot een andere waardering kwamen van de effecti viteit van de geallieerde inzet bij de strijd om de Westerschelde. Hans Sakkers is een van hen. Hij trok naar de National Archives in Londen en werkte zich door duizenden van de vrijgegeven Enigmabe- richten over de strijd om de Westerschel de. In zijn lezing schetste Hans Sakkers een beeld van de geweldige hoeveelheid mate riaal die in het Britse staatsarchief is opge slagen. Ook schetste hij een beeld van Bletchley Park, het landhuis waar de inlich tingendienst de Enigmaberichten kraakte en waar, op het hoogtepunt van de activi teiten, zo'n negenduizend mensen werk zaam waren. Een van hen - en tevens hoofdrolspeler - was Alan Turing, grond legger van de elektronische intelligentie, een briljant wiskundige en een van de be langrijkste wetenschappers van de twintig-

de Wete | 2012 | | pagina 54