Enigma en de Striid Het falen van de geallieerde opmars Om de jn september 1944 Westerschelde Hans Sakkers ste eeuw. Hij was een tamelijk excentrieke man, vermoedelijk een autist, zoals er velen op Bletchley Park rondliepen. Zijn koffiemok, die hij met een ketting aan de verwarming had verankerd, valt in het museum van Bletchley Park nog steeds te bewonderen. Na de oorlog viel hem weinig waardering ten deel. Als praktiserend homoseksueel - in die tijd viel dat in Engeland nog onder het strafrecht - werd hij verplicht zich met hor monen te laten behande len. In 1954 werd hij dood gevonden met naast zijn lichaam een vergiftigde appel waaruit een hap was genomen. Een beeld dat we (toevallig of niet?) terugvinden bij een be kend computermerk. Bletchley Park was in de oorlog een informatiefa- briek. Nadat Turing de codering van de 4-rotor Enigma van de Duitse marine in december 1942 had gekraakt, konden de duizenden radioberichten die per dag binnenkwamen in drie uur worden gedecodeerd en aan de legerstaven ter beschikking worden gesteld. Zo verloor Rommel de slag om Noord-Afrika en de Duitse marine de slag om de Atlantische Oceaan. De geallieerden voorkwamen dat de Duitsers argwaan kregen. Zij zorgden ervoor dat de Enigma-informatie waar zij over beschikten veelal ook kon worden herleid tot andere spionageactiviteiten die voor dit doel werden ingezet, zoals verken ningsvluchten. Maar dat was niet de enige reden waarom de Duitsers geen argwaan kregen. Om min of meer opportunistische motieven werd strategische informatie ook wel genegeerd. En vooral Montgomery en zijn vertrouwelingen waren daar sterk in, overigens met steun van de geallieerde opperbevelhebber Eisenhower. Dat gold met name voor de periode die voorafging aan de strijd om de Westerschelde. Voor het verloop van de strijd om de Wes terscheid e zijn de maan den september en okto ber 1944 van doorslag gevend belang geweest. Voor Montgomery was het duidelijk dat het bezit van de havens van Ant werpen een essentieel voordeel zou opleveren. De Britten bleken in staat Antwerpen in een blik- semoffensief op 4 sep tember 1944 in te nemen. Het verbluffende gemak waarmee dat ging, ver oorzaakte een soort van blinde euforie die de ge allieerden meer kwaad dan goed heeft gedaan. Zo werd een stra tegie geadopteerd die er primair op was gericht een beslissende doorbraak te for ceren tot in het hart van Duitsland. In de ogen van Montgomery was het daarvoor noodzakelijk dat de Franse havensteden aan Het Kanaal, met name Boulogne, zou den worden ingenomen. Dat was nodig om met succes een geallieerd bruggenhoofd over de Rijn logistiek te ondersteunen. Het militair opschonen van de Westerschelde- oever moest daar maar wachten. Deze strategie kwam voort uit een onder schatting van de Duitse hergroeperingsmo gelijkheden en deze bleek sterk genoeg om aan de berichtgeving uit Bletchley ASPEKI

de Wete | 2012 | | pagina 55