Activiteiten f Park, die niet met de opvattingen van geal lieerde opperbevel overeenkwam, weinig waarde meer te hechten. Het Duitse 15de Leger (82 duizend militairen) was daardoor in staat via Vlissingen naar Holland of (en?) Noord-Brabant te ontkomen. Niet minder dan 25 duizend Duitse militairen werden tussen 4 en 7 september betrekke lijk probleemloos de Westerschelde over gezet. Het Ardennenoffensief en de opera tie Market Garden die uit de geallieerde strategie voortvloeiden, werden echter een enorme teleurstelling. Voor Zeeland heeft het gebrek aan gealli eerde daadkracht in het Westerscheldege- bied ook ernstige gevolgen gehad. De half slachtige bestrijding van de al te voorspoe dige terugtocht van het Duitse 15de Leger na 10 september gebeurde vooral door middel van luchtaanvallen en bombarde menten en daarbij vallen altijd relatief veel burgerslachtoffers te betreuren. Bij het bombardement op Breskens vonden 184 burgers de dood, maar werd betrekkelijk weinig schade aan het Duitse militaire apparaat aangericht. Het mijnendepot bij Veere werd met rust gelaten, met als voor spelbaar gevolg dat de geallieerden later drie weken nodig hadden om het scheep vaartverkeer op de Westerschelde mogelijk te maken. Pas op 28 november 1944 werd Antwerpen door het eerste geallieerde schip bereikt. De door Eisenhower bevolen vernietiging van Vlissingen bleef ons be spaard dankzij ingrijpen van Winston Chur chill, die een tweede Le Havre wilde voor komen. Het bombardement op Le Havre met tweeduizend burgerslachtoffers had veel weerstand onder de Franse burgerbe volking opgeroepen. De weinig effectieve inundatie van Walcheren is ons echter niet bespaard gebleven. Ook hierbij zijn veel burgerslachtoffers gevallen. Hans Sakkers maakte in zijn lezing duide lijk dat de Enigma het falen van de geal lieerden aan de Westerschelde had kun nen voorkomen: ze hadden beter kunnen weten of liever, ze wisten het ook, maar de eenmaal gekozen strategie prevaleerde boven de feiten. In zijn boek gaat Hans Sakkers daar dieper op in. Al met al heeft de Enigmaberichtgeving een voorspoedige afloop van de oorlog be vorderd. Voor Zeeland en voor Walcheren in het bijzonder had dat wel een ietsje meer mogen zijn. Leo Faase Donderdag 19 april 2012 Jaarvergadering De jaarvergadering van de Heemkundige Kring Walcheren vindt plaats op donder dag 19 april a.s. De agenda treft u aan in het midden van deze Wete. Na de pauze zal L.M. Hollestelle een le zing houden (zie hierna). Donderdag 19 april 2012, aula Zeeuwse Bibliotheek, aanvang 20.00 uur (zaal open 19.45 uur).

de Wete | 2012 | | pagina 56