De bevolking van Walcheren in de periode 1795-1940 Vanaf de Franse tijd is de overheid steeds meer gaan registreren. De Fransen intro duceerden in 1811 de burgerlijke stand waarmee de registratie van geboorten, huwelijksvoltrekkingen en overlijden van alle inwoners van ons land werd vastge legd. Daarnaast legden de Fransen ook de basis voor statistische gegevens over de bevolking, die na hun vertrek in 1814 door rijk, provincies en gemeenten werden op gemaakt. Deze registraties zijn belangrijke bronnen voor historisch-demografisch onderzoek. Leo Hollestelle, archivaris bij het Zeeuws Archief, geeft met behulp van deze bronnen inzicht in de demografische ontwikkelingen van de Walcherse bevol king over de periode 1795-1940. Hoe ont wikkelde het bevolkingsaantal en zijn er verschillen tussen de steden en het platte land? Hoe ontwikkelde zich het geboorte cijfer, het aantal huwelijksvoltrekkingen en hoe groot was de sterfte? Zijn deze cijfers ook beïnvloed door historische en sociaal- economische ontwikkelingen? Onder scheidde Walcheren zich in deze demogra fische ontwikkelingen van de andere delen van Zeeland en Nederland? Deze boerderij is een zogenaamd jong monument en als zodanig met rijkssubsi die gerestaureerd. Dus niet echt heel oud: het huis is van 1904, de schuur van 1924. De boerderij is wel geheel volgens de des tijds geldende landbouwnormen gebouwd en heeft heel lang ook zo gefunctioneerd. Ondanks de aanpassingen die er zijn ge daan om er ook anno 2000 een functioneel agrarisch bedrijf te kunnen uitoefenen, zijn er nog heel veel authentieke details terug te vinden. Onder andere het riet onderla ten dak, de bijzondere paardenstal, een stuk koeienstal, een stukje kalverstal, het schoepenrad om het graan op een 'moder nere' manier naar de graanzolder te bren gen, de paardenstraat en niet te vergeten de originele schaapskooi. De Oranjepolder is een van de weinige Zeeuwse schuren waar nog veel herinnert aan een landbouwperiode die eigenlijk nog niet eens zo heel lang achter ons ligt. Aanvang 19.00 uur, halverwege de avond een koffiepauze, rond 21.30 uur sluiting, waarna er voor wie dat wil nog zeker de gelegenheid zal zijn nog even verder te praten. Woensdag 27 juni 2012, Veerseweg 2, Arnemuiden. Woensdag 27 juni 2012 Dorpswandeling Dit jaar dekt de vlag de lading niet. Geen dorpswandeling, maar een 'boerderijwan deling'. Graag nodigt de activiteitencom missie u uit voor een bezoek aan de onlangs geheel gerestaureerde boerderij Oranjepolder van de familie Kodde te Arnemuiden. Noteert u alvast? Zaterdag 29 september 2012, de jaarlijkse buitenheemse excursie Dit keer dicht bij huis, maar o zo de moeite waard: Hellevoetsluis, Brielle en een nog nader te bepalen locatie. Uitgebreide infor matie in De Wete van juli a.s. en te zijner tijd op de website van de HKW.

de Wete | 2012 | | pagina 57