n Een waardige és? dochterkerk 3 De Onze-Lieve-Vrouwe-ter-Sneeuwkapel in Veere De rooms-katholieke kerk op de hoek van de Markt en de Kaai in Veere op de kadastrale minuutplan van 1818 (blauw vlakje) (Veere sectie A). Het grote blauwe vlak is het stadhuis. (Zeeuws Archief, Kadastrale plans, cat.nr. 1969) De uit 1912 daterende rooms-katholieke kapel op de hoek van de Kaai en de Markt in Veere is een vreemde eend in de bijt: omringd door weelderige laatgotische hui zen staat zij daar eenzaam in al haar een voud. Het nu bijna honderd jaar oude mo nument straalt de armoede uit die er heerste in het be gin van de twintigste eeuw toen het stadje in verval was geraakt. Dit gebouwtje vormt een schril contrast met de sierlijke patriciërshuizen met hun trapgeveltjes ernaast, die herinneren aan de bloei ende handelsstad van wel eer. Desondanks staat het gebouwtje, met zijn in jugendstil opgetrokken faga- de, terecht op de monumen tenlijst. Als het aan het r.-k. kerkbestuur had gelegen, had de kapel eruitgezien als een blokkendoos, maar dankzij de bemoeienissen van Jan Toorop en de ver eniging Nehalennia, die zich bezighield met het behoud van het stedenschoon op Walcheren, is het kerkje toch nog een waardige 'dochterkerk' van de H.H. Petrus en Paulus uit Middelburg geworden. De eerste kerk Vóór de bouw van de kapel stond op deze plaats een tot kerk ingericht huis. Voor de stichting daarvan moeten we terug naar het jaar 1795. Vanaf de Reformatie in 1572 tot 1795 was de Nederduits gereformeerde kerk de enige door de staat erkende kerk in de Republiek der Zeven Verenigde Ne derlanden. Hierin kwam tijdens de Bataaf se Republiek verandering. Bij publicatie van 3 maart 1795 kwam ook in Zeeland onder de leus "vrijheid, gelijkheid en broe derschap" een scheiding tussen kerk en staat tot stand. De rooms- katholieke Veerenaren, die tot die tijd noodgedwongen de mis in Middelburg bij woonden, wilden toen een eigen kerk. Ze richtten een rooms-katholieke parochie op die onder een bestuur van drie kerkmeesters kwam te staan. Op 29 september 1795 kocht het bestuur het huis Den Berendans op de hoek van de Kaai en de Markt voor 8:6:8 Vlaams. Het kwam uit de nalatenschap van Jacobus Maandekker en was het laatst bewoond door Thomas Hobbelaar. Timmerman en aannemer van publieke werken Paulus van Oosten kreeg opdracht het huis tot kerk te verbou wen. Op oude foto's en tekeningen van de kerk zijn in de voorgevel twee spitsboog vensters en op het dak een in 1870 aange bracht klokkentorentje te zien. Aan de Marktzijde zaten beneden vier ramen en tot 1873 boven één. Over het interieur is niet meer bekend dan de inventaris die op een lijst uit 1844 staat vermeld. Waar schijnlijk heeft Van Oosten de verdiepings vloer en alle tussenwanden uit het huis ge sloopt zodat er één grote ruimte overbleef.

de Wete | 2012 | | pagina 5