i; 9 1 Ramsburg op het kadastrale minuutplan van 1822, Middelburg sectie F, tweede blad. Onder Ramsburg ligt de Oude Veerseweg en het in 1817 opengestelde havenkanaal van Middel burg naar Veere. (Zeeuws Archief, Kadastrale plans, cat.nr. 1240) moestuin en weiland. Het hele terrein had dus een afwisseling gekregen van open en gesloten delen en een uitzicht naar achte ren, naar de Veerseweg. Ergens op het achterste deel van de buitenplaats heeft een tuinhuis of koepel gestaan, want de beide percelen waaruit het bestaat droe gen nog in de twintigste eeuw de veldnaam Koepelweie.16 Ook was er een uitgang naar achteren gemaakt, over de Lage Weg, met een laantje naar de Veerseweg. Op het ka dastraal minuutplan is een eenvoudig hekje getekend dat de nieuwe toegangslaan afsluit. In de periode waarin het ka dastraal minuutplan werd opgemeten, was de buiten plaats eigendom van Petro- nella Johanna Schorer (1791-1862), echtgenote van jhr. Johan Adriaan van der Heim, heer van Duiven- dijke (1791-1870). Of de landschappelijke tuin aanleg dateert uit de tijd van dit echtpaar, is niet geheel duidelijk. Mogelijk is deze al eind achttiende eeuw tot stand gekomen. In 1793 en 1795 hield De Haze Bomme namelijk twee houtveilingen die ongewoon hoge op brengsten hadden. Het aan bod zal toen groot zijn geweest en dat kan wijzen op ingrijpende werkzaamheden in de tuin, waarbij vermoedelijk veel bomen gerooid zijn.17 De reeds genoemde Van der Heim be kleedde aanvankelijk enkele functies in Middelburg, waaronder die van rechter- plaatsvervanger en griffier van de Staten van Zeeland. In 1843 werd hij benoemd tot minister van Financiën en vertrok hij naar Den Haag. Het buiten was toen het toneel van een feestelijk afscheidsconcert, waar van een krantenbericht getuigt: "Uit Middel burg schrijft men, dat het korps muzijkan- u" W'i

de Wete | 2012 | | pagina 11