Een reis naar Parijs 19 Drie heren van stand naar het buitenland Het originele reisverslag van Johan Steen- gracht wordt bewaard in de bibliotheek van kasteel Duivenvoorde in Voorschoten. Het boekwerk bevat naast tekst vele illustraties, die achterin zijn bijgevoegd. Dit artikel is geschreven naar aanleiding van het holografische - eigenhandig ge schreven - verslag dat mr. Johan Steen gracht maakte van een reis naar Parijs in augustus 1772. Een kopie van de tekst, van maar liefst 102 pagina's, is te vinden in het archief van de familie Schorer in het Zeeuws Archief. De titel luidt: Journaal van een korte Reijs, gedaan, door de Heeren Mrs [Meesters] Daniel Radermacher heer van Nieuwerker- ke), Johan Steengracht en Nicolaas Steengracht, naar Parijs. Het verslag begint met een gedicht. In hetzelfde inventarisnummer bevindt zich nog een klein notitieboekje met wat onbe langrijke aantekeningen van de hand van Daniël Radermacher. Het originele reisverslag van Johan Steengracht wordt bewaard in de bibli otheek van kasteel Duivenvoorde in Voor schoten. Het boekwerk bevat naast tekst vele illustraties, die achterin zijn bijgevoegd. Het dagboek zelf is eigenlijk niet zo inte ressant, het drietal dat de reis maakte daarentegen des te meer. Dit artikel gaat dus voornamelijk over hen. Uit mijn onder zoek blijkt dat het opmerkelijke figuren wa ren die hier en daar op z'n minst discuta bel te noemen gedrag vertoonden. Wie waren deze drie Middelburgse patri ciërs? De eerste 'Parijsganger' was Johan Steengracht en de tweede zijn achttienjari ge zoon Nicolaas. De derde was een goe de vriend, mr. Daniël Radermacher. Op de reis zal ik slechts kort ingaan en ik sluit af met enkele woorden over het bij het verslag behorende gedicht. De ondeugen de suggestie in dit vers lijkt me dit spraak makende drietal recht te doen. Johan Steengracht Laten we eerst nader kennismaken met de auteur van het reisverslag. Mr. Johan Steengracht werd op 30 april 1727 geboren in het stadje Veere, waar zijn vader pensionaris en later burgemees ter was. Johan vervulde in zijn arbeidzame leven diverse ambten, zoals griffier bij de Admiraliteit van Zeeland, kiesheer van Middelburg en raad en pensionaris van Veere. Vanaf 1753 was hij lange tijd raad en advocaat-fiscaal bij de Admiraliteit. Hij stond dit orgaan onder meer juridisch bij in geval van geschillen van belastingtechni sche aard. Johan Steengracht trouwde in 1754 in Oosterland (op het eiland Duiveland) met de Zierikzeese burgemeestersdochter Ja- coba Magdalena Ockerse. Deze dame was een telg uit een bekend geslacht. Jacoba

de Wete | 2012 | | pagina 21