20 Mr. johan Steengracht (1727-1785), Jean Appelius, ca. 1755. Olieverf op doek. (Collectie Stichting Duivenvoorde, Voorschoten) was vrouwe van Oosterland, 's-Heer Jans- land en Oosterstein. Samen kregen Johan en Jacoba zes kinderen, van wie er vier vroegtijdig stierven. De twee die de vol wassen leeftijd mochten bereiken, waren het in 1754 geboren oudste kind Nicolaas en het jongste, Cecilia. Tussen broer en zus bestond dan ook een leeftijdsverschil van tien jaar. Het gezin Steengracht woon de in een monumentaal pand in de Wage- naarstraat in Middelburg. In 1761 ging mr. Steengracht over tot de koop van een buitenplaats. De keuze viel op het in 1633 door reder Cornelis Lamp- sins opgerichte Lammerenburg. Johan nam de lusthof over van mr. Andries Wes- terwijk Forsborg. Westerwijk had dit buiten van zijn neef Johan Westerwijk geërfd, die in de tuin van Lammerenburg zelfmoord had gepleegd. Het roemruchte verleden van de lusthof moet Johan Steengracht hebben aangetrokken. Of Johan Steengracht ook te maken heeft gehad met het te genoverliggende Paauwenburg blijft vaag. Volgens het Vergaar- boek van de Westwatering van Walcheren kocht hij het land goed in 1770, om het in 1771 te verkopen. Op zich niet heel bijzonder, ware het niet dat de twee transacties in dit geval precies dezelfde personen be troffen. Lag hier een belasting technisch trucje aan ten grond slag of werd er een fout ge maakt in het register? Het is onduidelijk, vooral omdat de transportakten nergens te vin den zijn... In het leven van Johan Steen gracht passeerden wel meer duistere en omstreden zaken. Zo hing hem in 1782 de dood straf boven het hoofd vanwege een geheime briefwisseling met Engeland. Zijn huis werd bewaakt en zijn gangen werden nagegaan om erachter te komen of hij zich met spionage bezighield. In de Gedenkschriften van G.J. Harden- broek uit 1782-1783 lezen we in deel IV: "Deze zaak kon hem de kop kosten. De aanbrenger van de zaak trok later wel zijn woorden in [nadat hij onder druk was ge zet], ging al dan niet vrijwillig naar Duinker ken, maar verklaarde later 'dat het toch wel

de Wete | 2012 | | pagina 22