Nicolaas Steengracht (1754-1840), anoniem, laatste kwart 18de eeuw. Pastel. (Collectie Stichting Duivenvoorde, Voorschoten) waar was'." Steengracht wordt in deel V (1784-1785) van de Gedenkschriften nog aangehaald als "leugenaar en vals mens". In hoeverre de aantijgingen op waarheid berustten, kunnen we niet meer nagaan, maar dat Johan een spraakmakend figuur was, is duidelijk. Later ontstond hier, in het kader van een Vlissingse stadsuitbreiding, een nieuwe wijk. Die werd uiteraard Lammerenburg ge noemd. Net als zijn vader kwam ook Nicolaas in opspraak in verband met sympathie voor Engeland. Dat betekende in die tijd heulen Nicolaas Steengracht Johans zoon Nicolaas kwam in 1754 in Middelburg ter wereld. Op achttienjarige leeftijd schreef hij een proefschrift voor zijn rechtenstudie. Het schrij ven van theses juridicae inaugu- ralis was een vereiste om toe gelaten te worden tot de uni versiteit van Utrecht. Het werkje is bewaard gebleven in het archief van de familie Schorer. Mr. Nicolaas Steengracht van Oosterland, zoals hij offi cieel heette, trouwde in 1777 met Johanna Petronella van der Poort, vrouwe van Oostka- pelle, dochter van mr. Johan Gualtherus van der Poort en Jo hanna Susanna van der Mandere. Na de dood van zijn vader nam Nicolaas in 1785 Lammerenburg over. Naar later zou blijken, was Nicolaas Steengracht de laatste eigenaar van de lusthof. In 1795 vertrok hij naar Den Haag en verkocht - mede door de omstandighe den, de Franse tijd - zijn bezit op Walche ren. Dat deed hij op 20 februari 1796 via zijn door hem gemachtigde zwager, Johan Pieter Lantsheer. Het herenhuis werd ge sloopt en er ontstond een cluster van drie boerenbedrijfjes. Enkele plaatselijke land bouwers gingen hier wonen en werken. De laatste boerderij werd in 1977 afgebroken. met de vijand, en dus landverraad. Overi gens trad hij niet alleen op dat gebied in de voetsporen van zijn vader, want ook Nicolaas was advocaat-fiscaal bij de Admi raliteit van Zeeland. Aan het begin van de

de Wete | 2012 | | pagina 23