het raadplegen van de Vlissingsche Cou rantvoor de hand, maar ook het in Hulst gedrukte Volkswil/Natuurrecht (1909-1915) van Van Dalsum en het uit Goes afkomsti ge Volksblad (1871 -1874, 1881-1891 en 1919-1923) zijn kranten die aandacht schonken aan de positie van de arbeider. Er zijn nog veel meer socialistische kran ten die, in de periode 1888-1923, langere of kortere tijd hebben bestaan,2 maar deze bevinden zich niet in Krantenbank Zeeland, en veelal in instellingen buiten de provincie. Meer achtergrondinformatie over de kran ten in Krantenbank Zeeland is te vinden op de informatiepagina van de site, die via het startscherm of het tabblad 'colofon' toegan kelijk is.3 Deze vormt ook het meest com plete overzicht van welke kranten wel en niet in de krantenbank te vinden zijn. Het zoeken in Krantenbank Zeeland Houd er als gebruiker rekening mee dat historische gebeurtenissen of namen en plaatsen uit het verleden destijds vaak an ders werden genoemd. Zo werd de Lange Jan in de negentiende eeuw ook volop Abdijtoren genoemd en volstaat een zoek actie naar de totstandkoming van de stormvloedkering in de Oosterschelde niet met 'stormvloedkering', want tot ver in de jaren zeventig werd uitgegaan van de tot standkoming van een Oosterscheldec/am. En het begrip 'Eerste Wereldoorlog' werd pas gebruikt nadat de Tweede was uitge broken. Bedrijven veranderen vaak van naam of fuseren. Zo ging de aloude PZEM op 26 september 1990 samen met de WMZ over in NV Delta Nutsbedrijven, zodat zoeken op PZEM na die datum niet datgene ople vert wat men verwachten zou. Zeker als het om technische producten gaat kan het lastig zoeken zijn, want die werden aanvankelijk vaak anders ge noemd. Als je bijvoorbeeld meer wilt weten over het allereerste autobezoek aan Wal cheren, volstaat het zoekwoord 'auto' niet. Weliswaar sprak de Vlissingsche Courant in 1898 van automobile, de Zeeuw had het nog gewoon over "...een rijtuig zonder paarden in beweging gebracht", al voorzag men: "Weldra zal ook dit geen nieuwigheid meer zijn, want wij leven snel tegenwoor dig."4 Ook de spelling is in een aantal decennia aanzienlijk gewijzigd. Bij het zoeken op trefwoorden moet bijvoorbeeld goed reke ning gehouden worden met het oude ge bruik van de 'sch' in en aan het einde van woorden. Door of achter of voor een woord te plaatsen kan tegelijk op verwante begrip pen worden gezocht. Met markt* bijvoor beeld wordt ook gezocht op woorden als marktprijzen, marktplein, marktdagen et cetera. Door fuzzy te zoeken kan ge zocht worden op woorden die op het zoek woord lijken. Wie met oceaan- zoekt vindt tegelijk ook alle 'ocean'-treffers. Het zoeksysteem sluit bepaalde voorvoeg sels en tussenvoegsels uit, omdat het an ders te veel vervuiling in de zoekresultaten zou opleveren. Op lidwoorden zoals de, het en een kan dus niet worden gezocht. De lijst van deze woorden is te vinden in het tabblad 'help'. Voor veel genealogen is Krantenbank Zee land een goudschat, maar wie op een veel voorkomende naam moet zoeken ziet al snel door de bomen het bos niet meer. Zoekt u 'Jan de Vries', dan is dat welis waar mogelijk, maar niet via een directe zoekactie. Deze zou immers 'de' niet zoe ken en ook alle woorden geven die met

de Wete | 2012 | | pagina 29