ari en op Hemelvaartsdag. Zo zijn er men sen die - maar dat was in het tijdperk vóór de krantenbank - zich in de maandagkran ten wezenloos zochten naar een concert- verslag van Pink Floyd in het Concertge bouw in Vlissingen, niet beseffende dat dit concert op Eerste Pinksterdag (2 juni 1968) werd gegeven. Een andere valkuil is dat een in de krant aangekondigd evene ment niet altijd daadwerkelijk heeft plaats gevonden. De in de krantenberichten ver melde tour van Dragonfly in Engeland, eveneens in 1968, ging weliswaar door, maar verder dan Londen is de groep nooit gekomen.6 Het loont altijd de moeite berichtgeving met andere kranten te vergelijken en ver der te zoeken dan de bewuste datum van een bepaald evenement; dat levert vaak extra informatie op. Zoekresultaat kan ver der in grote mate worden gestuurd door voor of na een bepaalde periode te zoeken (bijvoorbeeld 1890>), op een bepaalde da tum, of in een begrensde periode (01-01- 1967 - 28-02-1967); dit laatste kan ook met hele jaartallen worden gedaan (1914- 1918). Daarbij is het altijd handig de zoek balk 'sorteren op' op 'datum op- of aflo pend' te selecteren, zodat een chronolo gisch overzicht ontstaat. Verder is het van belang bij specifieke zoekacties altijd de 'zoekmethode'-balk op 'paragraaf' te hou den, zodat het gevonden zoekresultaat geel gearceerd in de krantenpagina ver schijnt. Welk nieuws bevat de krant? Alle Nederlandse kranten die hun oor sprong in de zeventiende, achttiende of begin negentiende eeuw hadden, waren stedelijk of op zijn hoogst lokaal van signa tuur. Nieuws verspreidde zich met de snel heid van een wandelaar en als het erg be langrijk was met die van een paard. Zee gaten en rivieren maakten de verspreiding van nieuws nog trager en ingewikkelder. Daarbij komt dat in de negentiende eeuw amper regionaal nieuws in de krant werd vermeld. Usance was de lezer over natio nale en internationale gebeurtenissen te informeren; het laatste stond op de voor pagina. Lokaal dorps- en stadsnieuws ging in die tijd sneller rond via de klapbank dan via de krant. De Middelburgsche Courant bevatte aanvankelijk nationaal en interna tionaal nieuws (gerangschikt per land), beursberichten, zeetijdingen (aankomst en vertrek van schepen), mededelingen van de Staten en onder aan de laatste pagina berichtgeving over verkopingen en adver tenties van bijvoorbeeld staatsloten. De Middelburgsche Courant ontwikkelde zich tot een goedgeïnformeerd opinieblad dat later ook landelijk aan de weg timmerde, op een algemeen-liberale grondslag.7 Wel begon de krant eind negentiende eeuw steeds meer plattelandsnieuws te plaatsen. Een zelden geraadpleegde informatiebron vormen de advertenties die vanaf de vroegste tijd al deel uitmaakten van de krant. Men vindt hier verkopingen van in boedels, hofsteden en veilingen waarin naam en toenaam van personen, bedrij ven, huizen en goederen worden genoemd. De advertenties vormen daarnaast een mooie bron voor (kleine) bedrijfsgeschie denis. Tevens geeft deze reclame een in kijk in het prijsniveau en het aanbod van artikelen in een bepaalde periode. De krant als bron van historisch onderzoek Onder enkele kranten in Krantenbank Zee land zal bij raadpleging eerst een disclai-

de Wete | 2012 | | pagina 31