Het Badpaviljoen zou vanaf 1891 bijna een eeuw lang de voorpagina van het Domburgsch Badnieuws sieren. (Krantenbank Zeeland) ZEULT VRE]EDVC3DEim<rC3-E!ISrm'Sa?. snel overging tot samenwerking met de vij and. Zolang de Duitsers nog geen ijzeren greep op het bestuursapparaat hadden, maakte zijn collega Van Woelderen van Vlissingen echter gebruik van wat nog mo gelijk was. Over de nog te verschijnen kranten schreef hij: "De geheele inhoud staat onder volledige censuur."8 Walcherse kranten en de ontstaansgeschiedenis van de PZC Het geschreven nieuws heeft altijd in de belangstelling gestaan. Nieuws werd in de zestiende eeuw gebracht door nieuwsven- ters of courantiers die via brieven van han delshuizen nieuwsberichten van over de hele wereld verzamelden, waarvoor zij vaak door stedelijke regeringen werden betaald. Zo bezorgde Coole, een nieuws tijdingbeschrijver, al in de zestiende eeuw nouvelles en kranten in Middelburg voor 24 gulden per jaar. Adriaan Vasseur hield zich in 1600 te Vlissingen op en schreef voor rekening van Leiden aan diverse burge meesters over de slag bij Nieuwpoort.9 Het is waarschijnlijk aan de immobiliteit van de bevolking, de geïsoleerdheid van de provincie en de late komst van regio naal verspreide telegrafie te danken dat er hier, zeker in de negentiende eeuw, heel veel verschillende kranten zijn verschenen. Rond 1900 verschenen in Zeeland alleen al 44 dag-, week- en maandbladen, waar van dertien in Middelburg, vier in Vlissin gen en één in Domburg.10 Die Domburgse krant was eigenlijk een seizoensgebonden weekblad, het Dom- burgsch Badnieuws, dat voor het eerst in 1882 verscheen en werd gedrukt door C.H.J, van Benthem Jutting in de Sint Pieterstraat in Middelburg. Het badnieuws verscheen wekelijks, maar alleen tijdens het badseizoen in de maanden juni tot en met september, en soms was die periode zelfs nog korter. Het kende echter wel bui tenlandse bezorging! De meeste eindre dacteuren waren tevens directeur van de Zeebadinrichting en/of het Badpaviljoen. Twintigste jaargang No. 5. Het Badnlonwe verschijnt iederen Zaterdag, gedurende het Badseizoen. Abonnement voor Nederland ƒ1»voor het Buitenland ƒ1,26; afzonderlijke Nommers ƒ0,10. Advertentiën 10 cent per regelabonnement voor het seizoen 6 cent per regel. Adressen, bevattende naam en woonplaats, tegen ƒ0,60 voor het geheele seizoen. Bureaux: te

de Wete | 2012 | | pagina 33