Zeeuwse krant. Op 3 mei 1758 verscheen het eerste officiële nummer. De eerste honderd jaar van het bestaan bestond de inhoud van de krant vooral uit buitenlands nieuws, handelsberichten en scheepvaart- berichten. Rond 1790 verschenen de eer ste advertenties in de vorm van rouwbe- richten, vragen om dienstbodes, boekver- kopingen en veilingen. Naast de kolommen werden in de achttiende en negentiende eeuw ook de marges van de krant ge bruikt; daarin werd tekst in verticale kolom men gedrukt. In de Napoleontische tijd maakte de Mid- delburgsche Courant zware tijden door. Op last van de keizer moest de krant worden omgedoopt in Journal du Département des Bouches de l'Escaut (1811-1814). En van af de Bataafse tijd werd de onderkop 'vrij heid, gelijkheid, broederschap' gevoerd. De krant mocht alleen nog staatsnieuws, arti kelen over de letterkunde, wetenschappen en kunst brengen, en dat moest in het Frans, dus drukte de uitgever hem in het Nederlands én het Frans. Door het dalen de inwoneraantal van Middelburg bleef het moeilijk de krant draaiende te houden. Ook de gebrekkige infrastructuur van de provin cie stond niet toe dat de Middelburgsche Courant verder kon groeien; het versprei dingsgebied bleef beperkt tot Walcheren. Een geschil over het betalen van recogni tiegeld aan de gemeente Middelburg leid de er in 1854 toe dat er geen mededelin gen van de stedelijke regering meer wer den gedrukt. Die inkomstenderving werd grotendeels goedgemaakt door de op heffing van het zogenaamde dagbladzegel in datzelfde jaar. De krant kon nu zonder prijsverhoging zesmaal in plaats van vier maal per week verschijnen en - zonder duurder te worden - op veel groter formaat worden gedrukt. In die tijd besteedde de krant ook al aandacht aan letterkunde, beeldende kunst en culturele activiteiten en had hij correspondenten in Brussel, Amsterdam en Den Flaag. De krant had een liberale signatuur, maar stond ook open voor andere opinies. In 1930 veranderde de krant zijn naam in een meer Zeeuwse: de Provinciale Zeeuw- sche Middelburgsche Courant. Hoewel de Middelburgsche Courant in 1933 de Goessche Courant overnam en de Vlissingsche Courant de Breskensche Courant, zetten de fusies niet door tot één Zeeuwse krant. In de Bevelanden bleef de protestants-christelijke (en bovenal anti revolutionaire) De Zeeuw bestaan. Nadat deze na 1944 op autoriteit van het Militair Gezag - wegens vergaande collaboratie - niet meer mocht verschijnen, zou het Zeeuwsch Dagblad, met eenzelfde protes tants-christelijke signatuur, het nog tot 1962 volhouden. Kranten in oorlogstijd Voor een volgende fusie was de eensge zindheid van een oorlogssituatie nodig, want wat niemand voor mogelijk had ge houden gebeurde na het bombardement op Middelburg van 17 mei 1940 toch. De Vlissingsche Courant en de Middelburg sche Courant verschenen op 20 en 21 mei onder de gezamenlijke uitgave Nood-Cou rant. De Middelburgsche Courant ver scheen op 23 mei 1940 als Provinciale Zeeuwsche Middelburgsche Courant, op 29 mei als de Provinciale Zeeuwsche Mid delburgsche Courant - tevens tijdelijk Vlis singsche Courant. Op 30 mei verscheen voor het allerlaatst een Vlissingsche Cou rant en op 31 mei verscheen dan toch de Provinciale Zeeuwsche Courant. Deze ver-

de Wete | 2012 | | pagina 35