1. De Middelburgsche Courant 1758-1853 is te raadplegen via http://kranten.kb.nl, maar zal in de loop van 2012 ook via Krantenbank Zeeland beschikbaar komen. 2. Bert Altena, 'De socialistische pers in Zee land' (1985), artikelenserie die verscheen in het maandblad Nieuw-Zeeland, 1984. scheen onder steeds strengere Duitse censuur tot dolle dinsdag, 5 september 1944. De krant kreeg, zoals bijna alle kran ten na de bevrijding, een verschijningsver bod. De abonnees moesten het ruim een half jaar doen met de Vrije Stemmen, die de functie van Zeeuwse krant tijdelijk over nam, maar wel verscheen onder toezicht van het Militair Gezag. Op 3 april 1945 ver schenen zowel de Provinciale Zeeuwsche Courant als het Zeeuwsch Dagblad voor het eerst weer na het persverbod. Het Zeeuwsch Dagblad kreeg meteen een ge voelige dreun, want veertien hervormde predikanten van Walcheren en de Bevelan- den zagen zich weer terug in het isolement geplaatst waarvan zij juist afstand wilden nemen. De hervormden wilden leidend en dienend voor het héle volk werken.12 Het streven van de hervormden werd echter vooral ingegeven door de aanstelling van diverse gereformeerden bij het Zeeuwsch Dagblad. Dat stak en was reden om zich bij de Provinciale Zeeuwsche Courant aan te sluiten, waar zij zich wel in de redactie vertegenwoordigd wisten. Onder het motto dat een duivel op klompen lang niet zo ge vaarlijk is als een duivel op pantoffels ko zen de veertien dominees eensgezind voor de Provinciale Zeeuwsche Courant. Deze nam in 1973 de eigennaam PZC aan. Zowel Zeeuws nieuws als Zeeuwse sport kregen vanaf het begin een prominente plaats. Vanaf 1946 werden al zogenoemde wisselkaternen gedrukt die specifiek nieuws bevatten over de andere provincia le regio's. Al deze katernen zijn opgeno men in Krantenbank Zeeland, maar de be zoeker dient er wel rekening mee te hou den dat de paginering van de katernen niet parallel loopt met de aanduiding in de krantenbank zelf.13 Eén uitgever Na de overname van de abonnees van de Zierikzeesche Nieuwsbode, na het stopzet ten van die krant in mei 1998, was er nog één concurrent overgebleven voor de PZC. Na de oorlog was als opvolger van Vrije Stemmen De Vrije Zeeuw als algemene Zeeuwse krant verschenen. In 1975 werd deze overgenomen door De Stem, dat la ter Brabants-Nieuwsblad/De Stem (BN/De Stem) werd en een Zeeuws-Vlaams katern bevatte. Na de overname van zowel de PZC als BN/De Stem door Wegener in 2007 kwa men alle Zeeuwse kranten in handen van dezelfde uitgever. In naam zijn er welis waar nog twee kranten maar de inhoud is, op een enkel artikel na, identiek en zo is na meer dan 250 jaar Zeeuwse persge schiedenis en honderden kranten de cirkel weer rond met de uitgave van één Zeeuw se krant. Na de overname door Wegener verscheen de krant vanaf 1 februari 2007 op tabloidformaat. Actueel en algemeen Zeeuws nieuws wordt sindsdien meteen na de voorpagina, op de tweede en derde pagina van de krant, geplaatst. Inmiddels is de PZC, als opvolger van de Middel- burgsche Courant, na het Haarlems Dag blad en de Leeuwarder Courant de derde oudste nog bestaande krant van Neder land. Johan Francke

de Wete | 2012 | | pagina 36