Vadertje een HAHOKHECKT en een MEID een Meid ei aankomende Meid 38 Annetje en Liesje gaen ni de stad. Knechten en meiden 'ebbe d'r 'uurlöön g'aod. Met Mei gevraagd, bij C. POPPE. Molenzicht, t Zand. Met, Mei gevraagd, bij Wed. A. WIELEMAKER, Koudekerke, Westhoek. De Zeeuw, 17 april 1914. Zeeuwse jaarlonen van niet inwonende vaste arbeiders, inwonende eerste knechten en inwo nende eerste meiden in guldens. Per regio kon den de lonen afwijken. Arbeidsovereenkomst Wie voor een nieuwe werkgever gaat wer ken, tekent een arbeidsovereenkomst. Vol gens de wet wordt een arbeidsovereen komst omschreven als een overeenkomst waarbij de ene partij, de werknemer, in dienst treedt bij de andere partij, de werk gever, om tegen betaling van loon arbeid te verrichten. Meestal begint men op de eerste dag van de maand met een nieuwe baan. In de ene baan heeft men een lan gere opzegtermijn dan in de andere. In de achttiende, negentiende en vroege twintigste eeuw ging het er op het platte land van Walcheren, met uitzondering van Nieuw- en Sint Joosland en Arnemuiden,1 anders aan toe. Knechten en meiden be gonnen hun dienst op de boerderij in mei of oktober. Wie in mei bij een nieuwe werk gever begon, kon in oktober bij wederzijds goedvinden zijn/haar arbeidsovereenkomst verlengen of een andere baas of bazin gaan zoeken. Meestal vroeg de boer of boerin na verloop van tijd of de knecht of meid wilde blijven. Als het niet gevraagd werd, dan wist hij of zij genoeg en werd een andere dienstbetrekking gezocht. Loon Hoewel de periode oktober tot mei twee maanden langer duurde, kreeg men in bei de periodes hetzelfde loon uitbetaald. Men ging ervan uit dat in de wintermaanden minder hard gewerkt werd. In de (monde linge) arbeidsovereenkomst was een be paald loon in rijksdaalders overeengeko men en was bepaald of de werknemer gra tis kost en inwoning had. vaste eerste eerste jaar arbeider knecht meid 1753 98 9 1850 114 45 1880 225 130 48 1910 300 150 75 Liesjesdag Op het platteland van Walcheren sprak men over Liesjesdag en in Middelburg over Annetje-Lijsjesdag. Op deze dagen, de eerste donderdag van mei en oktober, kre gen de boerenknechts en meiden 's mor gens hun loon uitbetaald en waren ze de rest van de dag vrij. Als de arbeidsover eenkomst niet was verlengd, vertrok men voorgoed van de boerderij en anders keer de men 's avonds terug. Degenen die niet terugkeerden, meldden zich 's avonds bij hun nieuwe baas of bazin.

de Wete | 2012 | | pagina 40