39 MIDDELBURG Rnnetje en Lijsjesdag Gearmd liepen de meiden en knechts op Lies jesdag over de Markt in Middelburg (ca. 1905). (Zeeuws Archief, HTAM-P-1325) Waarschijnlijk waren er ook werkgevers die hun personeel in die periode meer vrije dagen gaven. Want in de Middelburgsche Courant van 26 april 1884 staat een inge zonden stuk van een Walcherse landbou wer, die schrijft dat niet alle collega's het zelfde aantal vrije dagen rond Annetje Lijs- je aan hun dienstboden toekennen. Graag zou hij zien dat hierin één lijn wordt getrok ken. Er zijn er die een hele week vrijaf ge ven, anderen drie of vier dagen en weer anderen een dag. Hij stelt voor, nu aan staande Liesjesdag op donderdag 1 mei valt, hen volgens oud gebruik, niet voor maandag 5 mei te laten vertrekken naar hun nieuwe bestemming. De vrije donderdag bracht men in Middel burg door. Knechten, meiden, zoons en dochters van boeren, ambachtslieden en arbeiders die tussen de zestien en dertig jaar en ongehuwd waren, vierden Liesjes dag in Middelburg. Eerst werden er inko pen gedaan, waaronder kleding en gouden of zilveren sieraden. Liesjesdag was bij uitstek een mooie gele- genheid voor de jeugd om een partner te zoeken, 's Middags trokken ze gearmd in rijen door de stad en zongen liedjes of straatdeunen als: "Aerem an aerem de Gortstraete in. Moeder ik zó'n goeie zin." En natuurlijk werden de schorre kelen re gelmatig in de cafés gesmeerd. Inwoners uit een bepaalde plaats hadden hun voor keur voor een café. Inwoners van Westka- pelle gingen vooral naar het café van Min- derhoud in de Segeersstraat. De wortels van Jakobus Minderhoud lagen in Westka- pelle. Mensen uit Koudekerke gingen graag naar 't Wapen van Zeeland dat op de Markt, hoek Gortstraat stond. Café De Landbouw aan de Markt werd vooral door boerenzoons en -dochters bezocht. Soms werd er wel eens te veel gedronken. De Middelburgsche Courant van 9 mei 1885 meldde: "In den afgeloopen nacht heeft op het Zand2 onder de gemeente

de Wete | 2012 | | pagina 41