40 ALLEËN VOOR DKN BOKRKiSSTANO Advertentie De Zeeuw, 30 september 1890. Koudekerke tusschen eenige boeren knechts of arbeiders, die ter eere van An- netje en Lijsje menig drankoffer geplengd hadden, eene hevige vechtpartij plaats ge had, waarbij een boerenknecht met een mes een snede over het gelaat werd toe gebracht, die hem bijna zijn neus kostte; dat lichaamsdeel werd zoo goed als door- M. J. TIMMERMANS, K HS POTTEMARKT K 17 3, MIDDELBURG. Getlureude ANNETJE en LIJSJE worden de prij"Mi der goederen verminderd, zoouls Baaien, Pilow, Vries, Esqnimo, Fransch Merinos, Thihet, Everlast, Hemdroklterigoed, Saty'n, Morré, Blauw, Boezem en Dombtiigsch Katoen, Geel en wit Katoen, Beddelakens, Onderbroeken, Staatsen, Reiszakken, Dimet enz, enz. enz. Zoo ever» opnieuw ontvangen eene puilij zwarte Kinder-. Meisjes- en Vrouwenkousen. Nog een stuk zware blauwe Baai, de 3 el voor 1,40 en hooger. Wanneer alles niet verminderd ia, zoo kan u aanmerking maken, doch I geen pruts maar goede qnaliteit van at den lsten October tot en met den 9den, langer niet. Hoopt met een druk bezoek vereerd te worden. K 173 POTTE MARKT K 173, Middelburg, M J TIMMERMANS. gesneden." Er waren horeca-ondernemers die vechtpartijen wilden voorkomen en daarom via de krant bekendmaakten dat met Annetje en Lijsje "aan de jongelui van den boerenstand niet getapt zal worden". Kistjes- en kastjesdag Als een meid of knecht een nieuwe dienst betrekking had, moest er nog meubilair met inhoud worden verhuisd van het oude adres naar het nieuwe. Het meubilair van de meid bestond uit een dienstbodenkastje en dat van de knecht uit een klerenkist. De kast of de kist werd met paard-en-wagen opgehaald op het oude adres. Vandaar kistjes- of kastjesdag. Er waren meiden of knechts die voor de huisgenoten waarmee ze op het oude adres hadden samengewerkt, een fles likeur of sterkedrank meebrachten. Als af scheid werd hiervan een glaasje gedronken. Oorsprong De oorsprong van Annetje en Lijsje is niet bekend, maar moet wel typisch Walchers zijn geweest. De oudste vermelding die ik over Annetje en Lijsje heb kunnen vinden, staat in de Walchersche Arkadia, deel II, van Mattheus Gargon (1717). In een voet noot schrijft Gargon: "Hannelysjes dag is de eerste Donderdag van November, wan neer de boeren knechts en meiden in zeer groot getal binnen Middelburg op de markt komen om nieuwe huuren te zoe ken." In deze vermel ding zijn er twee din gen die opvallen. Ten eerste heeft Gargon het niet over de eerste donderdag in mei of een eerste donderdag in een andere voorjaarsmaand. Is Gargon de andere Liesjesdag vergeten te vermelden, of is deze later ingevoerd? Als er toen maar één Liesjesdag was, zou dat betekenen dat men toen alleen in november van werkgever kon veranderen en dat men een jaar op het salaris moest wachten! Vervolgens schrijft Gargon dat Liesjesdag op de eerste donderdag in november valt, en niet in oktober. Dat zou betekenen dat ergens na 1717 Liesjesdag een maand is vervroegd of weer volgens oud gebruik in oktober werd gehouden. In een ordonnantie van Karei V van om streeks 1550 staat dat ambachtslieden en arbeiders in Zeeland voortaan geen hoger loon mogen krijgen dan zes stuivers per dag van half maart tot Bamisse en vijf stui vers per dag van Bamisse tot half maart. Bamisse is een verbastering van Sint Bavomis. Op de naamdag van de heilige

de Wete | 2012 | | pagina 42