liesjes~dagT Vrouws- en Mans-Parapluies HUGO WILLEMSEN, 42 Advertentie De Zeeuw, 17 april 1914. 2. Nieuw- en Sint Joosland is door inpolderin gen pas in de zeventiende eeuw ontstaan. Hoe wel het dorp door inwoners uit overig Walche ren en Zuid-Beveland werd bevolkt, is het niet duidelijk waarom de Liesjesdagen daar niet zijn overgenomen en wel het ringsteken. Waren het vooral boeren uit Zuid-Beveland die binnen de grenzen van Nieuw- en Sint Joosland gingen wonen? In Zuid-Beveland verwisselde men op andere data van arbeid dan op Walcheren. De bevolking van Arnemuiden leefde voor bij na honderd procent van de visserij. 2. Tot aan de Tweede Wereldoorlog behoorde 't Zand bij Koudekerke, daarna werd het bij Mid delburg gevoegd. zijn tot Annetje en Liesje, het gewone volk van knechts en meiden." Tot slot een verklaring van B.J. de Meij. Ook hij denkt dat de namen Hanneken en Lijsken op Walcheren verbasterd zijn tot (H)annetje en Liesje. Omdat in Zeeland de letter h aan het begin van een woord niet wordt uitgesproken, werd Hanne Anne. DE NIEUWSTE VOOR DEN BOERENSTAND bijzonder druk in Middelburg. In de laatste jaren is er echter niet veel meer van te merken. De tijd van Annetje-Liesje vieren is voorbij." De Meij schreef in de Provinciale Zeeuw- sche Courant van 4 mei 1949: "Nu zal het aanstaande Donderdag (Liesjesdag) wel licht een weinig drukker zijn dan op andere marktdagen, maar geen rijen knechts en meiden zullen door de straten hossen, zoals voor heen. De jongelui hebben tegen woordig zoveel gelegenheid om elkaar te ontmoeten, dat zij daarvoor niet meer naar Mid- Naar verkiezing wordt gratis dc Naam op de Parapluie geplaatst. Voor MIJN ZAAK wordt NIET gereisd. Lange Delft b d Markt. MIDDELBURG Met Annetje en Liesje wordt volgens De Meij een vrijend paartje aangeduid, een vrijer en een vrijster. De Meij haalt in zijn verklaring enkele regels van een vers uit de zeventiende eeuw aan: "Dies loope Hannes met Lijsje. Op schaatsen ten ijse." Annetje-Liesjesdag was dus een uitgele zen dag voor jonge Walcherse paartjes. Einde Annetje en Liesje "Donderdag, 2 Mei 1929 was het weer Lijsjesdag in Middelburg, maar ik moest tot mijn spijt constateeren, dat er niet meer de drukte heerschte van vroegere tijden", schreef D.J. van der Ven. B.J. de Meij schreef in de Middelburgsche Courant van 30 april 1938: "De geheele volgende week is het op Walcheren Anne tje-Liesje, al is Donderdag de voornaamste dag. Op deze marktdag was het vroeger delburg moeten komen", aldus De Meij. Maar er waren meer oorzaken. Door de mechanisa tie in de landbouw waren er steeds minder knechten en meiden nodig. En welke meid of knecht wilde nog twee keer per jaar uitbetaald worden? Niemand toch? Frans van den Driest

de Wete | 2012 | | pagina 44