De in Hulst wonende Brabantse Anneriek van Heugten bewijst met Twee gouden rin gen een ervaren schrijfster te zijn. Het boek leest makkelijk weg, de manier waar op gefantaseerde personages en echt be staand hebbende figuren elkaar afwisselen doet nooit geforceerd aan. We noemen in dit verband hoofdpersonen als Rogier en Sooi versus de 'echte' Kou- dekerkse dominee Henri- cus Schortinghuis, heren boer Isaac Kluijfhout, advo caat-fiscaal ter Admiraliteit van Zeeland mr. Johan Steengracht en zijn dochter Cecilia. Als verrassing duikt er ook nog een figuur op uit de huidige tijd, als het ware vanuit 2012 teruggeworpen in het verleden. Deze Jaco maakt onderdeel uit van de vriendengroep van de hoofdpersonen. Samen beleven de perso nages spannende avonturen in een wereld waar het gevaar in de vorm van roversben des en allerlei andere ongure types steeds op de loer lag. Om de historische personen geloofwaar digheid te geven, heeft Van Heugten zich zeer goed verdiept in de rol die deze men sen in hun leven vervulden. Daardoor krij gen we ook inzicht in de sociale verhou dingen, een teer punt in die tijd. Daarnaast heeft de schrijfster zich laten adviseren door kenners van het zuidweste lijk deel van ons eiland en van buitenplaat sen. Ook de samenwerking met Danker Jan Oreel was een slimme keuze, want met hem haalde Van Heugten een topillus- trator binnen. Het boek, onderdeel van de serie Terug blikken, wordt uitgegeven door Delubas in Drunen. Een van de thema's van de serie is 'de tijd van pruiken en revoluties'. Daar binnen is 'buitenhuizen' weer een onderdeel. Buitenhuizen en Walcheren waren in het verleden zeer nauw met elkaar verbonden. De achttiende eeuw kunnen we in dit kader als hoogtepunt beschouwen. Ons eiland herbergde meer dan 200 grote en kleine zogeheten lustho ven of speelhoven, een ongelooflijk aantal voor een gebied van ongeveer 200 vierkante kilometer. Voor Van Heugten was dit gegeven de reden om een verhaal te schrijven dat zich op en rond een Wal- cherse lusthof afspeelt. Twee gouden ringen brengt de jeugd in aanra king met die belangrijke episode uit de Walcherse geschiedenis, en die periode zou nog veel meer aandacht moeten krijgen. Kortom, opa's en oma's opgelet! Willen jullie de kleinkinderen een spannend en historisch verantwoord cadeau geven waarmee zij zich tijdens de zomervakantie vermaken op de achterbank van de auto tijdens de lange rit naar Zuid-Frankrijk? Dan is 7Wee gouden ringen echt een aanrader. Eén ding is wel jammer aan het boek: wanneer je lekker in het verhaal zit, eindigt het wel erg abrupt. Jaco Simons Anneriek van Heugten en Danker Jan Oreel, Twee gouden ringen. Deel 24 van Terugblikken (leesboeken). Delubas Edu catieve Uitgeverij, 96 pag., ISBN 978-90- 5300-402-9, 12,95.

de Wete | 2012 | | pagina 46