fGy\ Van de redactie Xjhm/ Dit juli-nummer van de 41ste jaargang is mijn laatste als hoofd-, eind- en beeldre dacteur. Zes jaar geleden was ik ook ge stopt om vervolgens na zes nummers weer actief te worden. Ik wil daarom deze keer niet te veel woorden aan mijn afscheid wij den. In totaal heb ik met de andere redac tieleden 62 Wete's met plezier gemaakt. We hebben geschikte opvolgers gevonden: Peter Blom, archivaris bij het Zeeuws Ar chief en ook bekend als stadsarchivaris van Veere, wordt de nieuwe hoofdredacteur. Johan Francke, informatiespecialist bij de Zeeuwse Bibliotheek, gaat de beeldredac tie verzorgen. Bert Gerestein, die het vorige nummer al tot de redactie was toegetre den, gaat de tekstredactie doen. Ik wens hun, samen met Henny, Coby, Hetty en Roel, veel plezier toe bij het werk. Dat jullie samen veel mooie Wete's mogen maken! In deze Wete beginnen we met twee arti kelen over de voormalige boerderij en bui tenplaats Ramsburg ten noordoosten van Middelburg. Drie jaar geleden is er archeo logisch onderzoek verricht naar de vroege re bebouwing. Het gebied stond op het punt grondig gewijzigd te worden door de aanleg van op- en afritten van de nieuwe N57. Martin van den Broeke geeft op basis van archiefonderzoek in het eerste artikel een beeld van de ontwikkelingsgeschiede nis, en eigenaren en bewoners van Rams burg. In het tweede artikel vertelt archeo loog Bram Silkens over de opgraving naar de restanten van Ramsburg door de Wal- cherse Archeologische Dienst in juni 2009. Beide artikelen laten zien hoe archief- en bodemonderzoek elkaar aanvullen. Hier door krijgen we een goed beeld van deze boerderij en buitenplaats, waarvan de naam nog in gebruik is voor het industrie terrein. Jaco Simons vond een reisverslag van drie Middelburgse patriciërs naar Parijs in 1772. Blijkbaar vonden vader en zoon Steengracht en hun vriend Daniël Rader- macher het een bijzonder uitje, want vader Johan Steengracht maakte er een fraai reisverslag van. Hoe de drie heren zich hebben vermaakt, kunt u lezen in dit arti kel. De laatste jaren worden in artikelen in De Wete steeds meer verwijzingen gemaakt naar oude kranten. Dat komt doordat via de website Krantenbank Zeeland alle oude Zeeuwse kranten digitaal te raadplegen zijn. De redactie heeft daarom Johan Francke gevraagd om ons meer te vertel len over deze digitale krantenbank en de mogelijkheden voor onderzoek naar heem kundige onderwerpen. Aad de Klerk heeft voor ons een oud arti kel over Hansje Brinker afgestoft. Het zal velen van u niet bekend zijn dat deze jon gen, die ons land behoedde voor overstro ming door zijn vinger in de dijk te steken, uit Zoutelande kwam... In 'Vadertje' vertelt Frans van den Driest over een bekend fenomeen op Walcheren: Annetje-Liesjesdag. In De Wete is hierover al meerdere keren geschreven. Op de eer ste donderdag van mei en oktober kregen de boerenknechten en -meiden 's morgens hun loon uitbetaald en waren ze de rest van de dag vrij. Die tijd werd benut om met elkaar de bloemetjes buiten te zetten. Ik sluit af - voor de allerlaatste keer? - en bedank u, leden van de Heemkundige Kring Walcheren. Uit de afgelopen zestien jaar weet ik dat u het blad met veel plezier leest. Leo Hollestelle

de Wete | 2012 | | pagina 4