56 gaande periode. Dat had alles te maken met de landbouwcrisis in Europa, dalende landbouwprijzen met als gevolg daarvan sterke mechanisering van de landbouw en enige ontvolking van het platteland. Vooral Vlissingen, met scheepswerf De Schelde, profiteerde van de opkomst van nieuwe in dustrieën. Na de Tweede Wereldoorlog neemt de bevolking van Vlissingen en ook die van Middelburg weer sterk toe. Vlissin gen is gemeten over de jaren 1830-1940 de dichtstbevolkte plek van Walcheren; er wonen gemiddeld bijna 1.900 mensen per vierkante kilometer, terwijl in diezelfde pe riode Vrouwenpolder en Gapinge met 54 personen per vierkante kilometer het dunst bevolkt zijn. Hoe nu verliep de bevolkingsgroei op Wal cheren? Leo Hollestelle toonde die aan de hand van cijfers over geboorte, huwelijk, overlijden en migratie, de deelfactoren die samen de bevolkingsgroei bepalen. Na de Franse tijd neemt het aantal geboor ten per jaar licht toe, met een flinke piek aan het einde van de negentiende eeuw. Gemiddeld genomen worden er op Wal cheren zo'n 1.500 kinderen per jaar gebo ren. De Belgische Opstand in 1830 en de hongerwinter van 1845/'46 zorgen voor duidelijke dalingen. Die zien we weer terug in de Tweede Wereldoorlog. De aanleg van het Kanaal door Walcheren zorgt voor een piekje omstreeks 1870, evenals het einde van de Eerste en later van de Tweede We reldoorlog. Kijken we per jaar, dan worden de meeste kinderen geboren in januari en september, ofwel er lijkt sprake van een grotere voorjaars- en winterconceptie. In de zomer en het najaar had men het ken nelijk te druk met andere zaken. Huwelijk en geboorte volgen elkaar veelal op. Er is dan ook een sterke samenhang: een piek in het aantal huwelijken na de Franse tijd leidt tot een geboortegolfje. Een dal in het aantal huwelijken na de Belgi sche Opstand leidt tot een daling van de geboorten. Ook beide wereldoorlogen zor gen voor dalen tijdens, en voor pieken in huwelijk en geboorte na afloop ervan. Het aantal huwelijken neemt in de negentiende eeuw toe van 300 tot 400 per jaar. In de twintigste eeuw is de toename nog wat sterker, tot een voorlopig hoogtepunt in de jaren zeventig van 900 huwelijken. Mei is een populaire maand om te trouWten maar ook oktober, dus na Liesjesdag wanneer de contracten van de knechten en meiden aflopen c.q. vernieuwd moeten worden, is populair als trouwmaand. De huwelijksleef tijd ligt in die tijd gemiddeld op 26, 27 jaar, maar kent grote variaties. Ook (hertrou wen op hoge leeftijd was niet zeldzaam. Wel zeldzaam is het huwelijk in 1831 van een 24-jarige koperslager uit IJsselstein en een 70-jarige Middelburgse. Endogamie betekent dat men veelal trouwt met een partner uit de eigen stand, met hetzelfde geloof, of uit hetzelfde dorp of dezelfde regio. Welnu, dit verschijnsel was in Zeeland en op Walcheren zeer sterk. Men trouwde binnen de eigen stand en binnen de eigen regio. Op Walcheren trouwde 74 procent van de bruiden en bruidegoms met een partner van het ei land. Op het platteland komt men vaak niet verder dan het eigen dorp. Vooral de man nen zijn erg dorpvast, de vrouwen (en die zijn in de periode 1811-1935 in de meer derheid) moeten wat vaker uitwijken naar een bruidegom van elders. Zo nemen in de genoemde periode 100 van de 189 brui degoms uit Aagtekerke een bruid uit dat zelfde dorp, slechts één bruidegom zoekt het buiten Walcheren. Van de 299 Aagte-

de Wete | 2012 | | pagina 58