Feiten en mededelingen 60 Informatiemiddag Rederijkers in Zeeland Op zaterdag 1 september 2012 organi seert het werkverband Rederijkers in Zee land van 13.30 tot 16.30 uur een informa tiemiddag in het auditorium van het Zeeuws Archief aan het Hofplein te Mid delburg. De toegang is gratis. Vanaf de vijftiende tot ver in de achttiende eeuw zijn overal in Zeeland rederijkers kamers actief geweest. Het ging om gezel schappen van stads- en dorpsbewoners die samenkwamen om literatuur (gedich ten, liederen en toneel) te schrijven, die voor te dragen en op te voeren, en met elkaar over tal van onderwerpen van ge dachten te wisselen. Ondanks het feit dat in archieven en bibliotheken een grote hoeveelheid teksten en bronnen van en over Zeeuwse rederijkers bewaard is ge bleven, is hun cultuur nog nauwelijks be studeerd. De trend in het huidige rede- rijkersonderzoek is te laten zien hoe rede rijkers met hun teksten en activiteiten een actieve bijdrage leverden aan politiek en religie, huwelijk en gezin, onderwijs en wetenschap - kortom, hoe ze uitdrukking gaven aan zelfbewust burgerschap. Om dat rederijkersleven in kaart te bren gen en de cultuurhistorische relevantie er van te bestuderen, is het werkverband Rederijkers in Zeeland opgericht. Het be staat voornamelijk uit regionale vrijwilligers en onderzoekers, die handschriften en archivalia met betrekking tot het Zeeuwse rederijkersleven fotograferen, digitaliseren en transcriberen. Er worden dus werk zaamheden verricht van uiteenlopende aard en op verschillende niveaus, wat de drempel voor deelname aan het werkver band laag maakt. Het werkverband wordt geleid door Arjan van Dixhoorn (Universiteit Gent) en Bart t"2\ w Ramakers (Rijksuniversiteit Groningen). Tijdens de workshop zullen beiden een overzicht geven van al gevorderde en on langs gestarte digitaliseringstranscriptie- projecten met betrekking tot rederijkers in Veere, Goes en Middelburg. Zij zullen ook ingaan op de mogelijkheden voor verder onderzoek naar het rederijkersleven daar en elders in Zeeland. Verder zullen twee andere leden van het werkverband, Jeroen Padmos en Thijs Weststrate, vertellen over hun onderzoek naar respectievelijk het rederijkersleven in Veere in de zeventiende en achttiende eeuw en dat in Nieuwerkerk in de zestiende eeuw. Tijdens de pauze en na afloop bestaat de gelegenheid zich bij het werkverband aan te sluiten. Om de informatiemiddag bij te wonen kunt u zich opgeven bij b.a.m.ramakers@rug.nl. De inschrijving vindt plaats op volgorde van binnenkomst en het aantal stoelen is beperkt, dus meld u tijdig aan. Kijken in kerken en synagoge Middelburg, zomer 2012 Ook in 2012 is er weer gelegenheid te snuiven aan het religieus erfgoed in de Middelburgse binnenstad onder leiding van een kerkenpadgids, en wel op de donder dagen van 14 juni t/m 13 september. De volgende kerken worden bezocht: de Abdijkerken, de Gasthuiskerk, de rooms- katholieke kerk, de doopsgezinde kerk en de synagoge. De rondleiding duurt ander half uur. Voor volwassenen wordt een bij drage van 4,- gevraagd; kinderen t/m 12 jaar lopen gratis mee. De start is bij de balie in de Wandelkerk onder de Lange Jan (ingang links van de Lange Jan) om 13.30 uur.

de Wete | 2012 | | pagina 62