Gargon verscheen, was Ramsburg waar schijnlijk nog niet uitgegroeid tot buiten plaats. Het fictieve reisgezelschapje dat in dit boek over een deel van het eiland rond toert, krijgt van gids Heerman uitleg over de buitenverblijven aan het begin van de Veerseweg, even buiten de stad. Maar Ramsburg wordt daarbij niet genoemd. Het gebied net buiten de stad was "eene wel lustige streek vol boomen, en hoven, en prachtige huizen, die zich boven 't ge boomte schenen te verheffen. Heerman, ziende hoe zijn vriend op alles zijn' oogen met nieuwe gratigheid sloeg, zeide: 'Daar legt Proijen, daar Nieuwenhove, daar Ha- neveld, daar voor ons Emaus, en wat ver der de stad Middelburg."5 De gids wees blijkbaar alleen naar het westen en recht vooruit naar het zuidwesten, waar de stad lag. Aan eventuele buitenverblijven aan de oostkant van de Veerseweg besteedde hij geen aandacht. Als het daar gelegen Ramsburg in deze tijd al een buitenverblijf je was, vond Gargon het dus niet belang wekkend genoeg om het zijn rondleider te laten aanwijzen. Mogelijk was het nog steeds een gewone boerderij met slechts een kamer voor de eigenaar. Bij de opgra ving in 2009 zijn wel veel voorwerpen ge vonden uit juist deze periode, en ook stuk ken die duiden op welgestelde bewoners. Dat ondersteunt de veronderstelling dat op de plek van het latere buitenhuis ook al in de tijd van Gargons reisgezelschap een of meer ruimten in gebruik waren bij stedelin gen die daar voor hun zomerse vermaak kwamen. Buitenplaats Niet lang na het verschijnen van Gargons boek veranderde er veel op de hofstede. Zo is op de kaart van Walcheren van de gebroeders Hattinga uit 1750 een tuinaan leg met lanen te zien. Ook vermeldt die kaart voor het eerst de naam Ramsburg. Het huis ligt aan de rand van het terrein en de plaats ervan komt overeen met die van de boerderij die er in de zeventiende eeuw lag. De oprit vanaf de weg is doorgetrok ken tot voorbij het huis en vormt een van de lengteassen van de geometrische tuin. Het huis heeft aan de achterzijde een tuin die vermoedelijk als siertuin was ingericht. Dit kan een heel eenvoudige fruitboom gaard met een kleine bloementuin geweest zijn, zoals vaker het geval was. De rest van het terrein is symmetrisch ingedeeld, waar bij de middenas voor een deel is vormge geven als een kanaalvormige vijver. Aan de oostkant ligt een tweede kanaaltje. De vakken tussen de lanen bestaan waar schijnlijk voor een deel uit hakhout en voor de rest uit boomgaarden. Doordat het huis aan de rand van het terrein ligt, moet men van daaruit een vrij uitzicht over het platte land hebben gehad, met in de verte de toren van Arnemuiden. De kaart van Hattinga noemt een "heer Balgrie" als eigenaar. Vermoedelijk was dit Jacques Balguerie. Over deze persoon is weinig bekend. Hij begon in 1720 in Mid delburg als wijnkoopman.6 Mogelijk is hij ook degene die de bestaande boerderij heeft omgevormd tot een buitenplaats en er de tuin heeft laten aanleggen. Dit zal dan na het jaar 1720 hebben plaatsgevon den, ook omdat Gargon ter plaatse geen buitenverblijf noemde in zijn boek dat in 1717 verscheen. In 1756 voer een schip met de naam 't Hof Ramsburg vanuit de haven van Middelburg naar Guyana en Suriname. In 1759 vertrok het naar Danzig (nu Gdansk, Polen). Het jaar erna reisde het nogmaals naar de

de Wete | 2012 | | pagina 7