Schliesser werd in hotel Noordzeeboulevard aan de Boulevard De Ruyter verhoord door de Vlissingse commissaris Gasinjet, prentbrief kaart, ca. 1915. (ZB, Beeldbank Zeeland, recordnr. 24090) 1875, in Afrika had gewoond en zich via de Kaapkolonie in Rotterdam had geves tigd. Daar was hij directeur van een drogis terijfirma geworden. In 1914 was hij naar Duitsland vertrokken, maar hij bezocht nog regelmatig zijn gezin in Rotterdam. Van daaruit maakte hij reizen, onder andere naar Vlissingen en Westkapelle. Die activi- teiten zorgden ervoor dat de politie hem in de gaten hield, maar tot dusver was hen niets verdachts opgevallen. Paul Ernst Vollrath was ook bekend bij de politie. Deze oud-scheepskapitein trad in Rotterdam op als correspondent van een Hamburgse krant. Hij stond in verbinding met andere verdachte figuren, zoals ene Hemmann, een gewezen caféhouder. De politie van Rotterdam adviseerde haar collega's in Vlissingen het drietal te weren uit militair belangrijke gebieden. Toen Schliesser in de Scheldestad gesignaleerd werd, liet commissaris Gasinjet hem in ho tel Noordzeeboulevard aanhouden en ver horen. Daarbij toonde Schliesser een do cument waaruit bleek dat hij in dienst stond van de Duitse consul in Vlissingen. Hij gaf toe Vollrath en Hemmann te ken nen; de laatste had hij een keer op het consulaat in Vlissingen ontmoet, Vollrath had hij nooit in Vlissingen gezien. Door zijn werk bij de consul had Schliesser een bijzondere status, dus moest Gasinjet voorzichtig optreden. Uitzetting was (nog) geen optie, Schliesser werd vrijgelaten op voorwaarde dat hij ter beschikking van de politie zou blijven. De territoriaal commandant was met Gas injet van mening dat de drie Duitsers Zee land moesten verlaten. In het geval van Schliesser was dat, gelet op zijn diploma tieke status, moeilijk zo niet onmogelijk. Generaal Snijders werd om advies ge vraagd. Die besliste dat Schliesser nauw lettend gevolgd moest blijven worden. Hötol „Noordzeeboulevard." VLISSINGEN.

de Wete | 2012 | | pagina 12