1 15 Een zeemijn die onschadelijk is gemaakt ligt op een van de Walcherse stranden, ca. 1940. (Foto N. Flipse-Roelse, ZB, Beeldbank Zeeland, re- cordnr. 39715) Franse leger tot zinken gebracht. Na de capitulatie zijn de mijnen zo veel mogelijk uit de scheepswrakken gehaald en naar het mijnenmagazijn in Veere terugge bracht. Daar zijn ze verschroot door het personeel dat daar nog enige tijd gewerkt heeft. Nadat alles verschroot was, zijn de personeelsleden ontslagen. De Tweede Wereldoorlog Na de capitulatie gebruikten de Duitsers de loods voor opslag van diverse goede ren, doch pertinent geen zeemijnen. Aan de voorzijde werd een toegang gemaakt voor auto's en op het gebouw werd een luchtdoelgeschut geplaatst met een ver- blijfsbarak voor de bemanning. In het verslag van de lezing van Flans Sakkers over de strijd om de Westerschel- de (De Wete, nummer 2, april 2012, pag. 48-50) wordt gemeld dat het mijnenmaga zijn bij geallieerde bombardementen na september 1944 met rust werd gelaten, "met als voorspelbaar gevolg dat de geal lieerden later drie weken nodig hadden om het scheepvaartverkeer op de Wester- schelde mogelijk te maken". Fliermee ben ik het niet eens. Nooit heb ik Duitse mij- nenleggers of -vegers aan de steiger zien liggen. De Duitsers waren niet zo gek om dure en kwetsbare zeemijnen onbe schermd binnen het bereik van vijandelijke vliegtuigen op te slaan, nota bene op zo'n honderd meter van de basis van de Kriegsmarine aan de overkant en de sluis. Met de bevrijding is er dan ook niets bij zonders in de loods gevonden. Tijdens de Duitse bezetting zijn in 1941 eens bommen gevallen in de buurt van het magazijn. Deze kwamen op de Veerseweg terecht waarbij één dode viel en mevrouw Jansen uit Veere zwaargewond raakte. Ik was zelf ongeveer tweehonderd meter van het drama verwijderd. In 1943 is een bom gevallen op het schor aan de kant van het Veerse Gat, ongeveer 500 meter van het gebouw. Mogelijk waren deze bommen bedoeld voor de sluis of voor de basis van de Kriegsmarine op het voormalige marinevliegkamp in Veere. Na de oorlog Na de oorlog was het mijnenmagazijn nog enkele jaren in gebruik bij de Koninklijke Marine als opslagruimte voor munitie en andere goederen. Dit alles is eind jaren zestig naar een marinedepot in de buiten haven in Vlissingen verhuisd en de munitie naar het depot in Ritthem. Daarna heeft Rijkswaterstaat het mijnenmagazijn nog enige jaren als opslagruimte in gebruik ge had. In 2010 kocht de gemeente Veere het gebouw aan en thans, in 2012, wordt on derzoek gedaan naar een toeristische her bestemming. A.M. Leer

de Wete | 2012 | | pagina 17