(Anti)monumentenfotografie De oudste serie foto's van de Grote Kerk in Veere Jnpzottiflt stutita. Protest tegen de voorgenomen afbraak van de Grote Kerk in Veere door "wandalen"Inge zonden briefin de Middelburgsche Courant, 3 februari 1875. (ZB, Krantenbank Zeeland) De Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk te Veere zou worden gesloopt. Daar leek geen ontkomen aan, het wetsontwerp was gereed. Toch wilde de Tweede Kamer eerst meer informatie over de architectoni sche waarde van het gebouw. Zo kreeg de Middelburgse fotograaf Carl Wilhelm Bauer in 1875 opdracht voor de vervaardi ging van een serie foto's. De foto's beho ren tot de vroegste Zeeuwse monumen tenfotografie. Het wetsontwerp voor de verkoop (en daarmee de sloop) van de kerk was al in 1874 ingediend. Het rijk zou het bouwwerk uit de vijftiende eeuw verkopen aan de plaatselijke hervormde gemeente. Voor de Veerenaren was het een uiterst aantrekke lijke overeenkomst. De aankoop, een be drag van 1.403,-, werd gemakkelijk te rugverdiend want de voorgenomen sloop zou wel 30.000,- kunnen opbrengen! Protest Rijksarchitect Pierre J.H. Cuijpers (1827- 1921) en referendaris voor de Kunsten en Wetenschappen, jhr.mr. Victor E.L. de Stuers (1843-1916), waren prominente pleitbezorgers voor behoud van belang rijke historische bouwwerken. Zij werden weliswaar benoemd in het College van Rijksadviseurs voor de Monumenten van Geschiedenis en Kunst, maar hun benoe ming kwam net te laat om hun invloed nog te kunnen uitoefenen op de verkoop van de Veerse kerk. Hoewel het wetsontwerp al was ingediend, besloten zij toch actie te ondernemen. Ze brachten een ongevraagd advies uit aan de minister van Binnenland se Zaken en aan de minister van Finan ciën. Verder schreef De Stuers brieven aan de Oudheidkundige Commissie van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen in Middelburg en aan het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap in Amster dam, waarin hij opriep tot het sturen van De bërlt to Veere. Onlangs werd een wetsontwerp ingediend tot bekrach tiging van den verkoop der groote kerk te Veere, thans 's rijks eigendom, aan de Nèdcrduitsche hervormde ge meente aldaar. Do kerkelijko gemeente, welke voor dit gebouw de som van /"1403 betaalt, hoopt cenige rente uit dit voorschot te trekken. Het voornemen Ixsstaat namelijk om de groote kerk te sloopen, zoodra men die in handen zal hebbenen men verwacht dat de afbraak omstreeks ƒ.30,000 kan opbrengen. Het is ongcloofclljk dat terwijl wij 1875 schrijven zulk een wandalisme mogelijk isen dat de regeering daartoe medewerkt! Het ware nog begrijpelijk indien de regeering eenig voordcel trok, maar ook dit is niet het geval. Het rijk ontvangt slechts 1400en de kerkelijke gemeente Veere zal het profijtjo van 30,000 trekken De vrienden van oude Zeeuwsche gebouwen en de beminnaars van de weinige fraaie monumenten welke in Zeeland nog staan zullen met leedwezen dit bericht vernemen. Indien zij willen voorkomen dat de groote kerk van Veere aan de baatzucht van eenige moderne wandalen wordt overgeleverdmogen zij zich haasten tegen zulk een gruwel te protesteeren. X. petities naar Den Haag om het wetsont werp niet te bekrachtigen. Tevens verzocht hij de Oudheidkundige Commissie via de Zeeuwse pers ruchtbaarheid aan de zaak te geven. Er werd inderdaad een - anonieme - brief naar de redactie van de Middelburgsche Courant gestuurd. Tegenwoordig zou een anoniem schrijven niet op een opiniepagi na verschijnen, maar in de negentiende eeuw was dat geen probleem. In de brief werd van leer getrokken tegen de rege-

de Wete | 2012 | | pagina 20