"Voor eenigen tijd zijn op last van den Minis ter van Finantien door den heer C.W. Bauer photographien vervaardigd van het kerkgebouw te Veere." Fragment uit de Nieuwe Goessche Courant, 25 mei 1875. (ZB, Krantenbank Zee land) ring, zoals blijkt uit het volgende fragment: "Het is ongeloofelijk dat terwijl wij 1875 schrijven zulk een wandalisme mogelijk is, en dat de regeering medewerkt! Het ware nog begrijpelijk indien de regeering eenig voordeel trok, maar ook dit is niet het ge val. Het Rijk ontvangt slechts 1.400, en de kerkelijke gemeente Veere zal het pro- 'Voor oonigon'tjjd zjjn °1> ks* van den Minis ter van Finantion door den hoon C. W. 'Bauor photographipri vervaardigd van hot kórkgebouw to Vooro." Uit hot antwoord van den Minister van Fi nantion op bot vorslag ovor bot wetsontwerp tot bekrachtiging van den onderban'dscben verkoop aan do Nod. Hopv. gomoento to Veero van 't voormalig korkgobouw aldaar, blijkt dat eon daartoe ingesteld onderzoek beeft geleid tot do uitkomst, dat do knnstwaardo van hot oorspronkelijk gobouw groot was, doch nu, na do misvorming die bot kerkge bouw ondorgnan heeft, niet moor to herkenpep is: dat de restauratie van bot gobouw als kunstproduct op minBtons f 100,000 is to schattondat do instand houding van'hot gobouw in zjjn togönwoordigon toestand, mat verwijdering dor binaonbotimmoring p. m. f.20,000 zou koston. Jjorkvoogüon hobbpn zich ongenogon vorklaard bét gobon'w to aanvaardon onder vörpligting om bot to behopdpn. Eerst wanneer bet wotaontwerp niet. naogt wordon aangonomon, zou do regoring kunnen ovorwegen in bocvor er termen zijn om aan bet verzoek van korkvoogdbn' tót bot bekomen van Bohadelóosstolling to voldoon. Do toren, als zootoüken, is niot van bijzonder ge- W!\gt, maar d'ezp ia niot onder den vorkoop bogropon. De minister .van binnonlandscho zaten is bcrèid aan hpt kórkgebouw db noodzakelijkste herstoUin- góü'te Taton do'on, om hot bvontuool voor yordor vorval te bowaron. N.M.C. deskundige naar Veere gestuurd, de Haagse architect en hoofdonderwijzer aan de academie van beeldende kunsten al daar, Hugo P. Vogel (1833-1886). Daar naast gaf de minister van Financiën op dracht om foto's te laten maken. Deze fo to's zou Vogel in zijn rapport gebruiken om zijn bevindingen te onderbouwen. De foto's werden omstreeks maart 1875 gemaakt door Carl Wilhelm Bauer (1844- 1911). De Nieuwe Goessche Courant maakte melding van de bijzondere op dracht aan Bauer, een fotograaf die in Goes welbekend was. Van 1865 tot en met 1873 woonde en werkte de in Keulen ge boren en getogen Bauer in Goes. Tot zijn vroegste Zeeuwse foto's behoren de beel den die hij maakte van de aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland. In 1873 open de hij een fotostudio in Middelburg. Bauers fotoserie bestond uit dertien foto's, in het rapport platen genoemd, van zowel het exterieur als het interieur van de Grote Kerk. fijtje van 30.000 trekken!" Verder werden de "vrienden van oude Zeeuwsche gebou wen en de beminnaars van de weinige fraaie monumenten welke in Zeeland nog staan" opgeroepen te protesteren. Opdracht tot fotografie De actie van Cuijpers en De Stuers sor teerde effect. De Tweede Kamer verlangde meer informatie en er werd een nieuwe Toch een negatief advies Rapporteur Vogel ontdekte dat het door de inwendige betimmering onmogelijk was te oordelen over de verhouding tussen leng te, breedte en hoogte van de schepen. Sterker nog, "bij het binnentreden ontdekt men zelfs niet eens dat het een kerkge bouw is". Hoewel hij wees op de bijzondere details van de kerk, bracht Vogel toch een nega tief advies uit. Omdat het kerkgebouw zo veel vernielingen had ondergaan, raadde hij aan het geld dat met het behoud ge moeid zou zijn, voor een andere, veel be langrijkere zaak in te zetten: educatie en de bevordering van de kunstnijverheid. De fotoserie die C.W. Bauer maakte (en

de Wete | 2012 | | pagina 21