Vadertje 26 Porre bie zunneschien Een burgemeester onwaardig t Het Van Dale Groot woordenboek van de Nederlandse taal geeft voor 'porren' de verklaring: "Het wekken van iemand, vooral 's morgens vroeg door hard op de deur te kloppen of luid te schellen." Volgens Jan Vader (1875-1966) had het op Walcheren nog een andere betekenis. Een persoon kreeg soms vanwege slecht gedrag van de overheid te horen dat hij de stad moest verlaten, soms nog voor het sluiten van de stadspoorten 's avonds. Men noemde dat porre bie zunneschien. Het woord porre zou dan 'verbannen' be tekenen. In het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten en het Zeeuws Ety mologisch Woordenboek staat de uit drukking niet. De Middelburger Hendrick Thibaut werd in 1651 uit Middelburg verbannen, maar of dat porre bie zunneschien was is niet bekend. Hieronder wordt verteld waarom hij Middelburg moest verlaten. In de zeventiende eeuw hadden regenten het op de belangrijkste posten voor het zeggen. Ze zaten aan het pluche vast en als ze gelijkgezind waren, speelden ze el kaar de meest lucratieve baantjes toe. In het midden van die eeuw speelden twee facties in Middelburg een belangrijke rol. Het gaat om de factie van Hendrick Thibaut en die van Apollonius Veth. Wie waren deze personen? Thibaut Hendrick Thibaut werd in 1604 in Middel burg geboren als telg uit een Vlaams koopmansgeslacht. Hij nam in 1633 als schepen zitting in het stadsbestuur van Middelburg en een jaar later werd hij een van de twee burgemeesters van die stad. Tot 1648 was hij dat zes maal van Middel burg. Hij werd ook afgevaardigd naar de vergaderingen van de Staten van Zeeland en van daaruit naar de Staten-Generaal. Hij was zeer Oranjegezind en onderhield nauwe contacten met stadhouder Willem II. In 1649 zou Willem II tegen Thibaut hebben gezegd: "Voici Ie premier homme de Zélande."De aanhang van Thibaut in Middelburg bestond voornamelijk uit Vla mingen, Walen en Fransen, kortom de im migranten uit de Zuidelijke Nederlanden. Hij was driemaal getrouwd en door het huwelijk met zijn derde vrouw, Isabella Porrenaer, kwam Thibaut in het bezit van uitgestrekte gebieden in Zeeuws-Vlaande- ren en de ambachtsheerlijkheid Aagteker- ke. In de dorpskerk van deze plaats liet hij door de beroemde beeldhouwer Rombout Verhulst een grafmonument maken. Thibaut, die in 1667 overleed, ligt er met zijn vrouw Isabella en hun dochter Jacoba begraven. Veth Apollonius Veth moet rond 1603 in Middel burg zijn geboren en ook hij was zeer aan het pluche gehecht. Hij werd in 1632 voor de eerste keer burgemeester van Middel burg en tot 1648 werd hij acht keer geko-

de Wete | 2012 | | pagina 28