zen. Hij stond aan het hoofd van een stro ming die meer staatsgezind was. De histo ricus J.H. Kluiver omschreef het als volgt: "Bij een staatsgezinde factie was het niet zozeer een kwestie van voor of tegen de stadhouder, maar veeleer de mate waarin men deze steunde en voor eigen doelein den wenste te gebruiken." In de jaren zestig van de zeventiende eeuw valt bij de factie van de familie Veth zelfs een grotere Oranjegezindheid te constateren dan bij die van Thibaut, aldus Kluiver. De aanhang van Veth moest men vooral zoeken onder de oorspronkelijke Middel burgers. Door zijn huwelijk met de schatrij ke Cornelia Remoens werd Veth eigenaar van een uitgestrekt schorrengebied bij Hoofdplaat en van de buitenplaats Ter Linde onder Welzinge. Hij overleed in 1653 en werd in het familiegraf in de Oude Kerk1 begraven. Thibaut versus Veth Thibaut en Veth waren niet gelijkgezind. Ze hadden zelfs een gruwelijke hekel aan elkaar. Er zijn twee verhalen over hen die dat be vestigen. Het eerste verhaal speelde zich af voor 1651De vrouw van Thibaut had zeven dienstboden in dienst. Een ervan was op slinkse wijze van het gezin Veth afgetrog geld. Ze had een scherpe tong en zette de familie Veth in een kwaad daglicht. Binnen de kortste keren kende iedere Middelbur ger de roddels over het gezin Veth. Dit had weer tot gevolg dat Apollonius Veth zijn te genstander Hendrick Thibaut op strenge toon berispte. Het tweede verhaal speelt zich af in 1651 De regering van de stad Middelburg be stond toen uit twee burgemeesters, elf schepenen en twaalf raadsleden. Sinds 1651 werden ieder jaar op 1 augustus bei de burgemeesters vervangen en van de schepenen werden het ene jaar vier en het andere jaar vijf nieuwe schepenen geko zen uit een nominatie die door het kiezers college en de raadsleden was opgesteld. Begin 1651 probeerde Thibaut met zijn lfta procellofasJacies trmquijla per unjas Pfatiijïio Veneres iraupr ipja man CTcmperieniquc deditpcnitie per littora Genei alertsGelo Patrue metier atipueSolo. Met dit Beleeft Gelaet, met dit belcdiglvt welen Is livt ons Jnute zee een idetcr aert gerdën AVat d Uudhevd in liet breyn der -eeuwen wangevid Dat is nu afgeleyt in deep herlchaepen Ziel en~.ee. „u.1 Hendrick Thibaut (1604-1667), kopergravure door C. de Pas, ca. 1650. (ZA, KZGW ZI, IV, nr. 869) aanhang een nieuw reglement voor de leden van de raad door te drukken. Dit reglement pakte voor het kiezerscollege ongunstig uit, maar hierdoor zouden Thibaut en de zijnen hun macht behouden en versterken. Dit had tot gevolg dat op 6 juni 1651 een

de Wete | 2012 | | pagina 29