Plundering van het huis van burgemeester Jacob van Lansbergen op 6 juni 1651, koper gravure door R. Vinkeles en C. Bogerts, naar tekening van J. Buys. Volgens Unger moet het jaartal 1652 zijn. (ZA, KZGW Zl, III, nr. 174) ix.D.pl.r. volksoproer losbarstte waarin de gilden een belangrijke rol speelden. Op die dag waren Thibaut en zijn medestanders bur gemeester Jacob van Lansbergen en Paulus Serooskerke aan het vergaderen in de Statenzaal. De menigte had zich bij de Statenzaal verzameld en eiste hun aftre den. Thibaut wist via een achteruitgang de Statenzaal te ontvluchten en Van Lans bergen en Serooskerke konden met moei te uit de handen van de woedende menig te worden losgerukt. De woning van Van Lansbergen werd geplunderd en door be middeling van de Middelburgse predikan ten werd de menigte tot bedaren gebracht. Het stadsbestuur koos eieren voor zijn geld: Thibaut, Van Lansbergen en Seroos kerke werden uit hun ambt ontheven en gedwongen Middelburg te verlaten. Thibaut en de zijnen moesten gaan porre en de Staatsgezinde factie onder leiding van Apollonius Veth kreeg in het stadsbe stuur de meerderheid. Veth werd voor de negende maal burgemeester. Hoezeer Thibaut gehaat werd, blijkt uit in 1651 en 1652 verschenen pamfletten. Hierin wordt vooral zijn streven naar macht aan de kaak gesteld. Thibaut vertrok naar Spa en later naar zijn landgoed in Groede. Wraak Men zou denken: einde verhaal, maar niets is minder waar. Op een zondagmorgen in juni van het jaar 1653 zat Apollonius Veth in de 'burge meestersbocht' van de Nieuwe Kerk.2 Hendrick Thibaut, die op wraak zon, stak die zondagmorgen vroeg de Westerschel- de over. Zijn scheepje passeerde fort Rammekens en via het Kanaal van Wel- zinge bereikte het Middelburg. De schuit meerde aan bij de Slijkpoort,3 net buiten de omwalling van de stad. De schippers knecht kreeg van Thibaut opdracht naar de Nieuwe Kerk te gaan en te informeren of Veth daar aanwezig was. Hij keerde terug en meldde dat Veth op zijn vertrouwde plek in de kerk zat. Vervolgens ging Thibaut naar de Nieuwe Kerk, waar de kerkdienst al was begonnen, en ging zon der blikken of blozen naast Veth zitten, tot diens grote ontsteltenis. Zodra de preek beëindigd was, stond Thibaut op, maakte een buiging naar Veth en verliet de kerk vu*.t, t'n/r e/Gfrt/m

de Wete | 2012 | | pagina 30