richting de Slijkpoort, waar zijn schuit ge reedlag voor vertrek. Veth was woedend en voelde zich diep be ledigd. Hij liet, hoewel het zondag was, het stadsbestuur bij elkaar komen. Een meer derheid was van mening dat Thibauts ge drag niet getolereerd kon worden en dat er iets aan gedaan moest worden. De hele stad werd doorzocht, maar Thibaut was in middels de Westerschelde al overgestoken, 's Avonds vergaderde de factie van Veth bij hem thuis. Hij was nog steeds kwaad en sloeg met zijn vuist op tafel, waarbij hij zijn wijnglas raakte en een glasscherf zijn polsslagader doorsneed. Er werd nog me dische hulp geboden, maar het leven van Veth was niet meer te redden. Hij had te veel bloed verloren. Drie dagen na de fata le vuistslag overleed hij. Terug op het pluche Het blijkt dat Thibaut nog veel invloed had, want in 1654 kreeg hij, onder voorwaarde, de post van rentmeester-generaal bewes ten Schelde aangeboden. De voorwaarde was dat hij niet meer in het stadsbestuur van Middelburg zou terugkeren. Hij accep teerde dat en in 1661 besloot hij de strijd bijl met de familie Veth te begraven. Toch zat Thibaut in 1662 weer op het pluche. Hij werd voor de zevende keer burgemeester van Middelburg, en in 1665 voor de acht ste keer. Dat de tijd alle wonden heelt, bleek jaren later. Een nazaat van Hendrick Thibaut trouwde met een nazaat van Apollonius Veth. Het kan verkeren! 1. De oorspronkelijk naam van de Oude Kerk was Sint Pieterskerk of Noordmonsterkerk. De kerk lag aan het Hofplein en is in de tweede helft van de elfde eeuw gebouwd. In 1834 is hij afgebroken. 2. De Nieuwe Kerk is in de veertiende eeuw ge bouwd en heette oorspronkelijk Sint Nicolaas- kerk. Later werd het de Voorkerk en vanaf het einde van de zestiende eeuw de Nieuwe Kerk. 3. De Slijkpoort of Zuiddampoort stamt uit de veertiende eeuw en stond ter hoogte van de Dwarskaai/Hagepreekgang. De poort werd in 1588/'89 afgebroken en in 1639 herbouwd aan de Westelijke Havendijk. In 1721 werd de poort weer afgebroken en door een nieuwe vervan gen. Vervolgens werd deze poort in 1842 de finitief afgebroken. Geraadpleegde boeken: - F. Debrabandere, 'Zeeuws Etymologisch Woordenboek'2007. - Van Dale, 'Groot woordenboek van de Neder landse taal'1995. - 'Woordenboek der Zeeuwse Dialecten', 1974. - M. van der Bijl, 'Idee en Interest', 1981. -J.H. Kluiver, Brieven van de Middelburgse regent Hendrick Thibaut aan stadhouder Wil lem II en diens secretaris Johan Heilersich (1648-1650), in: 'Nederlandse Historische Bronnen', 1992. - F. Nagtglas, 'Levensberichten van Zeeuwen' 1893. - Goessche Courant, 27 augustus 1932. - 'Encyclopedie van Zeeland', deel III, 1984. Frans van den Driest

de Wete | 2012 | | pagina 31