Reactte bevattelijk voor (p. 166). De zorg voor de zieken was beperkt. Het Britse medisch personeel was ontoereikend en Zeeuwse dokters konden vanwege het taalprobleem weinig bijdragen aan de behandeling. Lui tenant-generaal Sir Eyre Coote, na opper bevelhebber luitenant-generaal Graaf van Chatham de hoogste in rang, stuurde eind september een noodkreet aan Chatham: "Er moet iets gedaan worden of de Britse natie zal het Britse leger verliezen, dat veel meer waarde heeft dan Walcheren." Eind november 1809 waren er ongeveer dertienduizend zieken gerepatrieerd (p. 184). Velen van hen zouden komen te overlijden aan de op Walcheren opgelopen kwaal. Op 25 december vertrokken de laatste Britse troepen uit Walcheren vanuit Veere. Inwoners van Veere hadden de weken ervoor met rooksignalen vanuit hun schoorstenen aan het aan de overkant van het Sloe gelegen Hollandse leger laten weten wat de troepenbewegingen waren (p. 197). De Hollandse generaal Cort Hey- ligers zou nog dezelfde dag Veere bevrij den. Voor de Britten bleef in het begin van de negentiende eeuw 'Walcheren' syno niem voor een mislukking van de Britse cultuur (p. 217). Na de vele al verschenen publicaties over Walcheren 1809 geeft Martin Howard een overzichtelijk beeld van de Britse aanwe zigheid op Walcheren tussen 31 juli en 25 december 1809. Het zou makkelijk zijn dit boek in het Nederlands te kunnen lezen, want door het gebruik van Engelse militair- technische en medische termen mis je sommige finesses. Aan de andere kant is het door Howards bloemrijk taalgebruik weer prettig om Engels te lezen. Bij een zin over de veronderstelling dat Britain's pre-eminance on the seas was unchallen ged and that the French Navy was a pate imitation of Albion's mighty armada (p. 10), kun je bedenken dat de Britten zichzelf soms overschatten. De schandelijke ver nietiging van een Brits leger op Walcheren in 1809 was hiervan een duidelijk voor beeld. Peter Blom Martin R. Howard, Walcheren 1809, The Scandalous Destruction of a British Army. Pen Sword Books Ltd. (Barnsley, South Yorkshire, 2012), 242 pag., literatuurlijst, index, illustraties, ISBN 978-1-84884-468-1, 19,99. Hansje Brinker Op het artikel 'Hansje Brinker op Walche ren?' van Aad de Klerk in de vorige Wete ontvingen wij een reactie van André Cijvat uit Zoutelande. Redactielid Johan Francke vulde Cijvats tekst aan. Wij geven de tekst hieronder integraal weer. "In het artikel over Hansje Brinker op Wal cheren, in De Wete van juli 2012, stelt Aad de Klerk zich de vraag hoe 'Nederlands beroemdste waterstaatkundige held hier in Zoutelande verzeild kon raken. Het ant woord moeten we schuldig blijven.' Op zo wel het laatste als het eerste is eenvoudig een antwoord te geven. Zelf denk ik bin nen mijn verzameling de oplossing te heb

de Wete | 2012 | | pagina 35