O Bijeenkomsten 38 Boerderijbezoek Oranjepolder Deze keer was de jaarlijkse dorpswande ling ingeruild voor een boerderijbezoek. Op woensdagavond 27 juni 2012 bezochten we bij Arnemuiden de boerderij Oranjepol der van de familie Kodde. Op boerderijen wordt in de zomer altijd gewerkt, en dat merkten we toen we tussen de vrachtwa gens door een parkeerplekje zochten. De laatste aardappelen van 2011 werden af gevoerd. Zo te zien was van voedsel schaarste nog niet echt sprake, de enorme trucks reden af en aan. We werden in de grote schuur ontvangen door Jo Kodde en zijn vrouw Tineke. Aan de hand van een fotopresentatie vertelde Jo iets over de geschiedenis van de boer derij. De huidige opstallen zijn nog niet zo oud. Het huis werd in 1904 gebouwd en de schuur is zo'n twintig jaar jonger. Haar voorganger ging in vlammen op, veroor zaakt door met vuur spelende kinderen. Het geheel is wel een rijksmonument. Dat heeft alles te maken met de bijzondere status en de kwaliteit van de boerderij die in het bezit was van de Oranjes, een zoge noemd kroondomein. De naam van de boerderij en de gelijknamige polder is dus niet toevallig gekozen. De Oranjepolder ontstond door de bedij king van een schorrengebied aan het eind van de zeventiende eeuw. De 120 hectare nieuwe grond - zware zeeklei op zand - was eigendom van een prins van Oranje, markies van Veere, die het schorrengebied in bezit had. Door de inpoldering werd en passant de zeedijk tussen Veere en Arne muiden aanzienlijk versterkt. De boerderij werd vlak achter de dijk (ongeveer naast de huidige oprit) gebouwd en heeft er tot 1903 gestaan. Het huis werd toen afgebro ken om een bijzondere, misschien wel ty- pisch Zeeuwse reden: de bewoners had den nog wel eens last van malariakoorts (Zeeuwse griep) en meenden dat het huis te dicht bij de dijk en nabij een drassig weidegebied lag. Het nieuwe huis werd verder van de dijk, op wat hoger gelegen grond gebouwd. In een artikel in Arneklanken uit 2001 geeft J. Adriaanse ons wat achtergrondinforma tie over de boerderij en haar vroegere be woners. De foto van Adriaan Kodde, Jo's betovergrootvader, komt in de fotoserie terug. Adriaan boerde van 1867 tot 1888 op de Oranjepolder waarna hij werd opge volgd door zijn schoonzoon Cornells Crucq. In die tijd was het gebruikelijk dat de boeren met enige regelmaat opnieuw voor de pacht moesten inschrijven, en dus ook vaak verhuisden, maar het lukte drie generaties Crucq om van de vrije inschrij ving verschoond te blijven. Wellicht van wege hun uitstekende relatie met de eige naar? We zien een foto van Johannes Crucq, die een nog heel jonge Beatrix op de boerderij ontvangt. Hij verklaarde daar na dat zijn gevorderde leeftijd hem ervan had weerhouden haar ten huwelijk te vra gen. Andere foto's geven een indruk van het leven op de boerderij in het begin van de twintigste eeuw. Er is een tijd geweest dat er met niet minder dan dertig paarden op de boerderij gewerkt werd. De Crucqs waren geen gemakkelijke ba zen, het waren herenboeren in de ouder wetse zin. De knechten kwamen het woon huis niet binnen: de lonen werden op de stoep van de bakkeet uitbetaald. De boerderij was inmiddels in handen van de staat gekomen en de pachter had geen opvolger. Domeinen was bereid het bedrijf over te doen aan een ondernemer uit Wal cheren, waar een ruilverkaveling aan de

de Wete | 2012 | | pagina 40