44 Tartan is de geruite wollen stof waar de Schotse kilt van wordt gemaakt. De Kelten droegen al geruite kleding en de goede kwaliteit van Keltische stoffen was bij de Romeinen bekend. Oorspronkelijk hoorde elke ruit waarschijnlijk bij een bepaalde streek en werd geassocieerd met een wever of weversfamilie die daar woonde. Later hoorde elke ruit bij een bepaalde Schotse clan. De clans lieten door de wever een ruit ontwerpen, die vervolgens werd geregistreerd. Veere heeft geen clan tartan maar een district-tartan, omdat deze een gebied betreft en geen familie. In 1999 heeft Dorothée Sybenga-Botje de Veerse tartan ontworpen. De ruitstof is ge- woven in de kleuren zwart, wit, geel, groen en blauw. Het zwart en wit zijn afgeleid van het wapen van het geslacht Van Bor- selen (lange tijd de ambachtsheren van Veere), namelijk in sabel (zwart in de he raldiek) met een dwarsbalk van zilver (wit). Dit zijn inmiddels de kleuren van de stad Veere geworden en ze worden onder meer toegepast in het schilderwerk van gemeen telijke gebouwen (bijvoorbeeld de luiken van het stadhuis). Ook de plaatselijke voetbalclub gebruikt de kleuren zwart/wit. De andere kleuren zijn terug te vinden in het logo van de nieuwe gemeente Veere, en verwijzen naar typerende aspecten van het Walcherse landschap: blauw voor de lucht en de zee, geel voor strand en koren, en groen voor de weilanden en de bossen. De Veere District Tartan kost per meter 45,-. De stof kunt u bestellen via e-mail: veerseruit@zeelandnet.nl. Een stropdas van de tartan kost 24,95 en een sjaal 29,95. Voor bestellingen kunt u zich richten tot Dorothée Sybenga-Botje, Fazantenlaan 4, 4351 RV Veere, tel. 0118-501556. Presentatie Geschiedenis Zeeland, deel 1 Ter gelegenheid van het tweehonderdjarig bestaan van de provincie Zeeland in 2014 heeft het provinciaal bestuur in 2008 de Universiteit van Utrecht de opdracht ver strekt het project Geschiedenis van Zee land uit te voeren. Doel van het project is te komen tot een integrale beschrijving van het verleden van de provincie vanaf de prehistorie tot heden. In totaal verschijnen er vier delen. Het eer ste deel gaat over de langste periode, na melijk van de prehistorie tot 1550. De an dere delen omvatten de perioden 1550- 1700, 1700-1850 en 1850-heden. Op 14 september j.l. is in de Burgerzaal van het Stadhuis te Middelburg het eerste exemplaar uitgereikt aan Karla Peijs, Com missaris van de Koningin in Zeeland. Het eerste deel is opgedragen aan Cees Dekker, als erkenning voor zijn baanbre kend onderzoek en zijn grensverleggende publicaties op het gebied van de middel eeuwse geschiedenis van Zeeland. Deel 2 zal op 16 november 2012 verschij nen. In het najaar van 2013 en het voor jaar van 2014 volgen de delen 3 en 4.

de Wete | 2012 | | pagina 46