Bij dit nummer '\w^ 3ö| 2 rs Fietsen over Walcheren is rijden door een geschiedenisboek. Een rondje van Veere via Vrouwenpolder, Domburg, Westkapelle, Zoutelande, Vlissingen, Abeele en Middel burg (54,7 km lang en als je goed door trapt doe je het in twee uur en twintig mi nuten) voert je door minstens duizend jaar Walcheren. Nog leuker is het als iemand meefietst aan wie je af en toe iets kwijt kunt over al dat moois onderweg. Bijvoor beeld hoe die buitenplaats in de Manteling aan haar naam komt, waarom Zoutelande Zoutelande heet of wie ooit in dat huis in Groot-Abeele heeft gewoond. Het toppunt van plezier is als je metgezel uitroept: "Dat is nieuw voor me!" of "Dat heb ik nooit geweten!" Veel van de historische kennis over Walcheren die je al fietsend kunt rondstrooien, komt uit dit tijdschrift. Van veel lezers hoor je vaak: "De Wete is een blad waarin je altijd wel iets nieuws leest." Ook dit nummer is weer gevuld met 'nieuws' uit het Walcherse verleden. Jules Braat vertelt ons over spionage op Wal cheren tijdens de Eerste Wereldoorlog. Hij heeft opmerkelijke feiten boven water ge kregen over verdachtmakingen in Dom burg, vermeende spionnen in Vlissingen en 'lekkende' politieagenten in een periode waarin Nederland zich hield aan een strik te neutraliteit. Een zichtbaar overblijfsel op Walcheren van deze neutraliteit is het uit 1916 date rende mijnenmagazijn aan het Kanaal door Walcheren bij Veere. De vader van Adrie Leer was hier enige jaren werkzaam. Uit de eerste hand vertelt Adrie over wat zich hier in de jaren voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog afspeelde. Wat hij toen als jongen heeft opgemerkt, kan gelden als betrouwbare bron voor onderzoek naar de geschiedenis van dit opvallende en nog steeds geheimzinnige gebouw. In middeleeuwse archiefbronnen heeft Aad de Klerk veel wetenswaardigheden gevon den over het toen geldende asielrecht. De muurtjes rond een aantal Walcherse dorpskerken herinneren tot op de dag van vandaag nog aan de bescherming die de kerk bood aan wetsovertreders. In de dorpskerk van Aagtekerke bevindt zich het achttiende-eeuwse grafmonument van Hendrick Thibaut en Elisabeth Porre- naer. Frans van den Driest vertelt in zijn rubriek Vadertje over de duistere kant van de Middelburgse burgemeester Thibaut en wat het verband kan zijn met porre bie zunneschien. Of de Grote Kerk van Veere nu ondanks of dankzij de fotografie is gered van de sloop, doet Roosanne Goudbeek uit de doeken. Een uit 1875 daterende fotoreportage van Carl Wilhelm Bauer, de vroegste vorm van monumentenfotografie in Zeeland, speelt in haar verhaal namelijk de hoofdrol. In al deze artikelen kunt u zeker nieuwe kennis over ons Walcherse heem vinden. Vertel het door als u met iemand een rond je Walcheren doet, op kerkenpad gaat of u iemand op de koffie heeft. Men zal uw kennis prijzen en uitroepen: "Dit heb ik nooit geweten!" De redactie

de Wete | 2012 | | pagina 4