HALT II Puike MARGARINE, CORNEDBEET, Vanaf heden vervolg van den ver koop van de proviand van het pas sagier-stoomschip „MAIN". 30 ct. p. pond. enkel mager vleesch 40 ct. p. pond, en meer andere waren. GROENEWOUD 37. Verkoop van margarine en cornedbeef uit ss Main, Vlissingsche Courant, 24 september 1914. (ZB, Krantenbank Zeeland). zocht, maar ook dat gesprek had tot niets geleid. Piérard kende hij niet, Lorphèvre had hij enkele keren ontmoet in een Vlis- sings café, waar ook wel andere Belgen over de vloer kwamen. Migeau verklaarde nooit gesprekken te hebben gevoerd die de neutraliteit van Nederland in gevaar hadden kunnen brengen. Wel bekende hij een proefartikel over de toestand in België voor Phillips geschreven te hebben, die hem daarvoor zestig gulden had betaald. Bij dat artikel was het gebleven. Ten slotte verklaarde Migeau geen berichten van welke aard ook te hebben verzonden. Aan het einde van het verhoor fouilleerde Gasinjet hem, maar er werden geen belas tende zaken aangetroffen. Migeau werd echter wel in arrest gehouden en kreeg in zijn cel brood tegen betaling. De Vlissingse politie zat met de arrestant in de maag. Er waren geen belastende fei ten gevonden, maar men durfde hem ook niet in vrijheid te stellen. Via de territoriaal commandant werd bij Snijders op een snelle beslissing aangedrongen. Die kwam per telegram: Migeau kon in vrijheid wor den gesteld, maar moest wel onder politie toezicht blijven. Hij hoefde Zeeland niet te verlaten, maar zijn correspondentie moest gevolgd worden en zo nodig geopend. Ook zijn telegrafische contacten dienden te worden gevolgd en door hem gekozen telefoonnummers moesten worden geno teerd. Vermoedelijk koos Migeau eieren voor zijn geld en heeft hij zich verder gedeisd ge houden. In de spionagedocumenten komt zijn naam verder niet meer voor. Ss Main Op 4 augustus 1914 viel Duitsland België binnen. Op de rede van Vlissingen lag een aantal schepen die niet meer konden uitva ren. Een daarvan was het ss Main van de Norddeutsche Lloyd uit Bremen. Nadat de zeshonderd passagiers van boord waren gehaald, werd het schip in Vlissingen afge meerd. Daar werd de lading gelost en ge wacht op nadere orders. De proviand van de Main werd eind september via adverten- ties in de Vlissingsche Courant verkocht. Begin maart 1915 tipte de Rotterdamse politie de legerleiding dat aan boord van de Main vermoedelijk Duitse spionnen sa menkwamen. Ook werd vermoed dat er een installatie voor draadloze telegrafie in gebruik was. Bij de politie in Rotterdam waren codeseinen opgevangen die niet van Scheveningen Radio of de Rijkswerf in Den Helder afkomstig konden zijn. Ook aan boord van het pantserschip De Ruijter, kruisend in de Zeeuwse wateren, waren seinen opgevangen. Men vermoedde dat die vanaf een Duitse basis in België of van Duitse onderzeeboten voor de Zeeuwse kust afkomstig waren, maar ze konden net

de Wete | 2012 | | pagina 9