15 Het bruggetje over de vijvers voor Duinvliet, ansichtkaart ca. 1910. (Zeeuwse Bibliotheek, Beeldbank Zeeland, recordnr. 30.692) I 1909 tot 1913, voor het district Middelburg in de Tweede Kamer. In de Kamer was hij een bescheiden regiovertegenwoordiger. In 1879 trouwde Johan Heinrich Blum met Elizabeth de Niet. In 1901 verhuisden ze van Alkmaar naar Zeeland. Vijftig jaar waren ze bij elkaar. Rijden met meneer en mevrouw Het leven op een buitenplaats was bijzon der. Het huis, de tuin en de familie werden onderhouden door een stoet aan bedien den. Op Duinvliet was dit niet anders dan op andere buitenplaatsen. Tot het perso neel behoorden een gezelschapsdame, dienstboden, tuinlieden, een jachtopziener (dit was Lourus' grootvader die ook Lourus Louwerse heette) en een chauffeur. De woning van het echtpaar Blum was luxu eus ingericht. Aan de muren hingen schil derijen van bekende negentiende-eeuwse Nederlandse kunstenaars. Groot en klein onderhoud van het huis was verdeeld onder mannelijk en vrouwelijk per soneel. Dit was zwaar werk. In de negen tiende eeuw hoorde daarbij ook het hak ken van hout en het brandend houden van de haarden en fornuizen, en het aansteken van kaarsen van de kroonluchters en kan delaars. Dit huishoudelijk werk werd in het begin van de twintigste eeuw wel ietsje makkelijker toen gas en elektriciteit hun intrede deden. Het 'grote huis' beschikte vanaf de jaren twintig over een eigen elek triciteitscentrale die werd onderhouden door Lourus' vader. In de dienstwoning was gasverlichting. De belangrijkste taak van de chauffeur was echter het onderhoud van het wagen park, eerst een Delahaye, later een Cadil lac. De Blums behoorden honderd jaar ge leden tot de weinige Walchenaren die zich Duinvliet bij Domburg

de Wete | 2013 | | pagina 17