Vadertje Da's 'n stik fernien nen waren en in de zomer van 2012 kon ik er bijgaande foto maken. Het bastion Middelburg - ter plaatse op z'n Engels Middleburg gespeld - is weer in zijn volle glorie te zien. Dat is leuk, maar ook al is het zo historisch verantwoord mo gelijk herbouwd, het bastion blijft natuurlijk wel 'nep'. Tegelijkertijd is er 'tussen de oog haren door' toch weer iets te zien van de oude omwalling van Malakka. En door de herbouw is die vreselijke uitkijktoren mooi niet in het oude centrum van de stad Het woord fernien is eigenlijk een kruising van twee woorden. Het Middelnederlandse woord venijn of fenijn, dat vergif of boos heid betekent, zit erin en het Franse woord vermine dat voor ongedierte, schurk of ge spuis staat. Als men op Walcheren over fernien spreekt, worden insecten bedoeld die voor overlast zorgen. Luizen, vlooien, rupsen, kevers, ze tasten tuin- en landbouwproducten en fruit(bomen) aan. Maar ook onweersbeest jes en muggen vallen onder deze catego rie. Met een fernienbieter wordt een mug genzifter bedoeld en met een fernienbob- bel een muggenbeet. Een fernienfretertje is een dialectnaam voor de grauwe vlie genvanger en ook de braamsluiper wordt zo genoemd. "Da's 'n stik fernien" is vooral van toepassing op een valse vrouw en een fernienfrefer \s een hatelijke man. komen te staan. Veel inwoners van Malakka zijn 'Middelburg' daar dankbaar voor. Op 30 november 2006 schreef journalist Lee Yuk Peng dan ook in de Maleisische krant The Star. "History has managed what local residents have tried but failed - stop the construction of a 110m revolving tower in the middle of the historical town!" Bert Lever Coloradokever De coloradokever mag tot de fernien wor den gerekend. In dit artikel gaat het over deze exoot die vanuit de Verenigde Staten in Europa en vervolgens ook op Walcheren terechtkwam. De larven van deze veelvraat kunnen grote schade aanrichten aan aard appelplanten. Het is een kever die onge veer een centimeter lang en heldergeel van kleur is. Op elk van de twee dekschil den lopen in de lengte vijf zwarte strepen. Vanaf eind april komen de kevers tevoor schijn en gaan ze lopend of vliegend op zoek naar jonge aardappelplanten. Zodra de temperatuur boven de zeventien graden komt legt de kever eitjes. De larve kan de aardappelplanten tot op de stengel kaal vreten. De ontwikkeling van de kever wordt sterk beïnvloed door het weer. In zeer warme

de Wete | 2013 | | pagina 23