24 Schoolkinderen uit Zoutelande zoeken in de middagpauze en na schooltijd op de glooiing van de dijk naar coloradokevers, 1947. (uit: 'Willibrordus School 1917-1992. School met de bijbel, Prinses lreneschool, kleuterschool De Klimroos, Willibrordusschool, 1917-1992', Zoutelande 1992) vonden. In Domburg dacht men eitjes van de coloradokever gevonden te hebben, maar van de Plantenziektekundige Dienst kwam de geruststellende medede ling dat het om eitjes van een lieveheers beestje ging. In Nieuw- en Sint Joosland werden in augustus 1938 drie colorado kevers aangetroffen. Van 1939 tot 1948 Van 1939 tot 1942 werden geen colorado kevers op Walcheren aangetroffen. In 1942 werden enkele exemplaren aangetroffen in Middelburg, Sint Laurens en Domburg. In Zoutelande werden ruim tweeduizend kevers gevangen. In 1943 waren er geen meldingen van coloradokevers en over het jaar 1944 is niets bekend. In 1945 landden duizenden kevers op de kust van Walche ren. Ze konden weinig schade aanrichten, omdat het eiland voor het grootste deel onder water stond. Op de laatste dag van mei 1946 vond er een ware invasie van coloradokevers plaats op de stranden van Vlissingen en Zoutelande. Na schooltijd trok de Vlissingse schooljeugd naar de Oranje- en Nolledijk en het strand aan de boulevards om ze te vangen. Aan het eind van de middag had den ze er een paar duizend gevangen en naar het politiebureau gebracht. De Zoute- landse scholieren spanden de kroon met 19 duizend exemplaren. De Plantenziektekundige Dienst vermoed de dat de beestjes in België of Frankrijk waren opgestegen en met de zuidenwind waren meegevoerd. De vraag was of het grootste deel van de kevers nu gevangen was, want delen van de kust waren nog altijd niet vrij van mijnen en waren dus niet toegankelijk. De Plantenziektekundige Dienst overwoog in 1947 de kevers op het strand met vlam menwerpers te bestrijden. In mei dat jaar werd in Goes een brigade geïnstalleerd die inzetbaar was in de hele provincie. De brigade beschikte over een jeep en drie draagbare vlammenwerpers. In diezelfde maand werd de kust van Zoutelande op nieuw overspoeld door duizenden kevers. Scholieren vingen 32 duizend exemplaren. Zij kregen van de Plantenziektekundige Dienst een cent voor elke vijf kevers die ze inleverden. De brigade met vlammen werpers werd in Zoutelande ingezet, maar het resultaat viel tegen. De kevers waren op de vloedlijn tussen het zeewier ge kropen, maar het vochtige zeewier wilde natuurlijk niet branden en de kevers kropen er levend uit. In september werden aan de kust van Vlis singen en Zoutelande opnieuw coloradoke vers aangetroffen. In Zoutelande werd de jeugd weer ingezet om ze te vangen. Er

de Wete | 2013 | | pagina 26