Nieuwe uitgaven 'k heleze De kerk van Zoutelande De Catharinakerk werd, met hulp van vele instanties en vooral ook inbreng van eigen gemeenteleden, in 2011 gerestaureerd; juist op tijd voordat de meeste subsidie stromen voor cultureel erfgoed tot stilstand kwamen. Zo zal het orgel nog een onzekere hernieuwde aan vraag tegemoet gaan. De publi catie van een boekje ligt ten grondslag aan die geslaagde restauratie. De eeuwen getrotseerd, uitgege ven door de PKN-gemeente in Zoutelande zelf, werd door drie kerkleden geschreven die elk di verse van de negen hoofdstuk ken voor hun rekening namen. Deze gaan over de oorsprong van de parochie in Zou telande, de beginjaren van de gemeente, de verbouwing van de kerk in 1737, het kerkhof en de grafzerken (toen nog rond de kerk), de kerk gedurende en na de oor log. Vervolgens komen enkele meer speci fieke hoofdstukken over het kerkorgel, de gebrandschilderde ramen, de predikanten van de zestiende eeuw tot heden en de plaats van de kerk in de huidige samen leving. De Catharinakerk werd vernoemd naar een heilige uit het vroege christendom. Deze Catharina leefde in de vierde eeuw en werd vanwege haar christelijke geloof onthoofd in 305. De kerk werd vermoede lijk in 1271 gesticht vanuit het Werendijkse benedictinessenklooster (waar thans nog altijd een boerderij staat). In de vijftiende eeuw kreeg de kerk aan de noordzijde een zijbeuk. In die tijd werd het dorp een wel varende vissersplaats en de kerk werd tot vier keer zo groot dan haar huidige om vang - een gegeven dat nog weinigen bekend is. Tijdens de Beeldenstorm kreeg het interieur er behoorlijk van langs, maar het kon met weinig kosten weer geschikt gemaakt worden om kerkdiensten te hou den. Bij een door de Gecommit teerde Raden gefinancierde ver bouwing werden in 1580 de noordbeuk en het noordkoor afgebroken. De noordelijke zijde van de zuidbeuk en het zuid koor kregen een muur. In 1737 kreeg de kerk haar huidige vorm toen ook het zuidkoor werd afgebroken. Hoewel de foto's en de lay-out van het boekje er zeer goed en verzorgd uitzien, blijkt uit tekst en inhoud duidelijk dat we hier van doen hebben met vrijwilli gerswerk. Zo zijn er vele onjuist getranscri beerde stukken tekst waarin afkortingen worden gehandhaafd of woorden zelfs in het geheel niet ontcijferd worden, zoals blijkt uit het tekstfragment "...is niet te ver wonderen daar geen spiker in hgt jaren aangeslagen is soo de progyanen seggen aan geslegen". De bronnenlijst is onvolledig en op foutieve wijze samengesteld en in de lopende tekst treft de lezer een nogal grote overgang aan tussen de schrijfstijl van de auteurs of spreekt een auteur zichzelf bij voorbeeld tegen. Want, op 2 november 1944, zo lezen we, wordt de kerk bij de be vrijding getroffen door scherven van grana ten. In het dak ontstaat een gat van enkele tientallen vierkante meters. Dat zal toch zeker een granaat van de Warspite zijn ge weest? Dat blijkt ook uit een ooggetuige- verslag dat drie pagina's verderop is opge-

de Wete | 2013 | | pagina 28