De honderdjarige Jo van den Driest-Kodde, 13 oktober 2012. (foto Ronald van den Driest) om de dag gezellig en smakelijk af te sluiten in Familyland. Ik heb er lekker ge geten. De voorzitter van de HKW bood de aanwezigen een drankje aan en zette de activiteitencommissie in het zonnetje. Terecht! Foto's zeggen meer dan woorden. Via de site van de HKW, www.hkwalcheren.nl, kunt u doorklikken naar een fotoreportage van de dag. Leo Faase Een honderdjarige De Provinciale Zeeuwse Courant van 20 oktober 2012 meldde dat Walcheren op die datum achttien inwoners van honderd jaar en ouder had. Van die achttien woonden er vijf in de gemeente Middelburg, negen in Vlissingen en vier in Veere. Een van deze vier is ons lid Jo van den Driest-Kodde uit Koudekerke. Jo Kodde werd geboren in Aagtekerke. Zij werd op 12 oktober 2012 honderd jaar en draagt tot op heden de Walcherse streek- dracht. Toen ze vijftien was, ging ze in Grijpskerke op boerderij Molenzicht werken (zie de rubriek De Wete weet het). Eén keer in de drie weken kreeg ze vrij, maar nooit op zondag. In die periode spaarde zij voor haar sieraden. Van haar ouders had zij gouden krullen en strikken gekregen, de andere sieraden moest ze zelf kopen. Ze verdiende toen 65 gulden (29,50 euro) per halfjaar. "Ik moest dus lang werken voor mijn snoer rode kralen, dat 80 gulden (36,30 euro) kostte", zei Jo. Jo trouwde in 1942 met Lein van den Driest. Zij gingen in Koudekerke wonen, waar Lein als landarbeider werkte. Na de bevrijding in 1944 gingen de drie zussen van Jo burgerkleding dragen. Hun vader vond dat verschrikkelijk en daarom gingen ze nog één keer speciaal voor hem met z'n allen in streekdracht op de foto. Zelf heeft Jo ook weieens op het punt gestaan om in burgerdracht te gaan. Haar man en kinderen hebben haar dat afgeraden. Ze ziet er nog steeds uit om door een ringetje te halen. Haar eigen onder- en boven- mutsen maakt ze nog altijd zelf op. Tot haar vijfentachtigste deed ze dat ook voor anderen. Nog in 2009 kocht ze stof voor een nieuwe schort. De winkelier wilde haar maten op nemen omdat hij dacht dat de schort ge maakt moest worden. Maar nee, dat was verkeerd gedacht, want Jo maakte haar schorten ook toen nog zelf. Wie Jo ziet zou niet zeggen dat deze vrouw honderd jaar is. Ze is recht van iijf en leden. Een aantal jaren terug fietste ze

de Wete | 2013 | | pagina 39