41 werf is een paar jaar geleden niet voor niets veranderd in Damen Schelde Naval Shipbuilding. De sporen die de werf heeft nagelaten zijn zeer divers, variërend van gebouwen en schepen tot archiefstukken. Het Gemeente archief Vlissingen is belast met het beheer van die papieren en digitale documenten, De Schelde op zaterdag, er wordt niet gewerkt en de kranen staan er werkeloos bij, 24 decem ber 1960. (foto W. de Bruine, Zeeuwse Biblio theek, Beeldbank Zeeland, recordnr. 2020) foto's en tekeningen die tussen 1875 en 1970 zijn gemaakt. Het gaat om enorme hoeveelheden, zoals meer dan honderd duizend (glas)negatieven. Woensdag 23 januari 2013, aula Zeeuw se Bibliotheek te Middelburg, aanvang 20.00 uur. De historische scheepswerf C.A. Meerman in Arnemuiden In 2013 bestaat de historische scheeps werf C.A. Meerman in Arnemuiden 250 jaar. Ter gelegenheid daarvan verzorgt bestuursvoorzitter P. Hamer (of bestuurslid L. Kusse) op 20 maart een lezing over de historie en het wel en wee van de werf. De werf is nog in de oorspronkelijke staat en trekt ieder jaar veel bezoekers. De scheepswerf dateert van 1763 toen Pieter Boers uit Sliedrecht een vergunning kreeg voor de oprichting van een scheepstimmer werf met sleehelling van het stadsbestuur van Arnemuiden. Nadat de werf verschil lende keren van eigenaar verwisseld was, kocht Jacobus Meerman in november 1786 de scheepswerf met loods, kanthel ling en gereedschappen. Sindsdien is de werf altijd overgegaan van vader op zoon Meerman. In de periode dat de werf ge bruikt werd, zijn er meer dan tweehonderd platbodems gebouwd. Het merendeel er van werd door vissers gebruikt om in de Zeeuwse wateren op visvangst te gaan. Ook werden schepen verkocht aan men sen elders in Nederland en in België. In 1962 gleed het laatste schip van de scheepshelling en vanaf dat moment zijn er geen schepen meer gebouwd. Wel zijn in de jaren erna nog schepen gerestau reerd. Maar ook daar kwam steeds meer de klad in en rond 1982 was ook dat afge lopen. De laatste werfbaas, C.A. Meerman, verkocht de werf in 2003 voor één euro aan de gemeente Middelburg. De scheepswerf van de gebroeders Meerman in Arnemuiden, prentbriefkaart ca. 1920. (Zeeuw se Bibliotheek, Beeldbank Zeeland, inv.nr. 411)

de Wete | 2013 | | pagina 43