4 Links: de zilveren medaille die door koning Willem 11 wegens "menschlievend gedrag" werd toegekend aan A. Jobse, J. Cijvat, S. den Hengst en J.Jzn. Adriaanse. Rassen De zandbank Rassen is een onderdeel van wat op tegenwoordige zeekaarten wordt aangeduid als de Vlakte van de Raan. Het is een aaneengesloten ban- kengebied in de monding van de Schel de, in diepte variërend van +0,1 meter (de droogvallende hoogte, genaamd Rassen) tot 8 meter onder GLLWS, het nuiniveau van de zeekaarten. Dit drie hoekige, vrij uitgestrekte gebied wordt kortweg begrensd door een aantal geu len: aan de oostzijde de vaargeul van het Oostgat, de Sardijngeul en de Gal- geput (dicht tegen de kust van Vlissin- gen-Westkapelle), aan de noordzijde de Westpit en het Steendiep, en ten zuiden de Wielingen en het Scheur. De meeste namen, zoals Droogte van Schooneveld, Raan, Walvischstaart, Kaloo, Botkil, Rassen, Bol van Knokke, Sluissche Hompels, Nolleplaat, Elleboog en Bankje van Zoutelande, verwijzen naar nog 'drogere' plaatsen in dit globaal ondiepe gebied. Deurloo en Spleet ver wijzen naar geulen, gelegen in het oos telijk deel van de Vlakte van de Raan. Op oude zeekaarten zijn deze 'drogere' plaatsen voor de Walcherse zuidkust aangeduid als Noorderrassen, Ooster rassen, Calloo ofte Cloot, Seer, Ren of Rane, Ingels poll, Slaeck. Ook de namen Deurloo en Spleet waren in de zeven tiende eeuw al bekend. Door de eeuwen heen zijn hier veel schepen vastgelopen en vergaan. De VOC stelde het dan ook verplicht om op dit traject, waar je ook nu nog tussen de zandbanken door moet varen, een loods aan boord te nemen. Bij Walcheren was de vaarroute door de Deurloo, langs de Noorderrassen en Oosterrassen, gemar keerd met zeven genummerde tonnen. No. 353", het "afschrift Gouverneur" en het "afschrift Minister van Binnenlandsche Zaken". Voordat de onderscheiding werd uitgereikt, had de minister van Binnenlandse Zaken zijn collega van Buitenlandse Zaken ver zocht na te vragen of ook de Russische re gering aan de vier redders een beloning zou toekennen. Hoewel dat in die tijd wel de gewoonte was, was het Russische gou vernement hiertoe niet genegen. Van het wrak bleef niet veel over. De inven-

de Wete | 2013 | | pagina 6