Een vergeten VI? Middelburg ontsnapte aan een ramp Het was in 1944, zo meen ik het me ten minste te herinneren, dat mijn vriendin en ik op de fiets over de Veerseweg van Veere naar Middelburg reden. We reden tussen de dreef naar boerderij De Favorite en Middelburg toen we een hard pruttelend Tekening van een VI, de voorloper van de hui dige kruisraketten. De van een straalmotor voorziene VI had een bereik van 240 km, en een snelheid van 580 km/u. Door het geringe bereik moest de raket vanuit de kuststreek van Nederland en België op Engeland worden ge lanceerd. (foto: www.battlefield-site.co.uk) geluid hoorden dat bleek te worden veroor zaakt door een groot vliegend voorwerp. Het was geen vliegtuig, maar wat was het dan wel? Het gevaarte kwam uit de rich ting van Sint Laurens en vloog met betrek kelijk lage snelheid op enkele honderden meters hoogte in zuidelijke richting. Plotse ling stopte de motor en het gevaarte dook omlaag. Het verdween voor ons uit zicht achter de dijk van het Kanaal door Walche ren en er volgde een zware explosie. De dag daarna ben ik poolshoogte gaan nemen. Het projectiel was terechtgekomen in Kraaienol, een stuk land vlakbij de toen malige Arnebrug. Die inmiddels opgeruim de brug lag aan de monding van het Arne- kanaal in een doorgaande weg vanuit Mid delburg parallel aan het Kanaal door Wal cheren naar Kleverskerke. Hemelsbreed was het projectiel niet ver verwijderd van Middelburg neergekomen. Het had heel anders kunnen aflopen als de koers wat westelijker was geweest! Voor ons was het een raadselachtig voor val. Na de oorlog werden er meer bijzon derheden over het gebruikte oorlogstuig bekend. Toen bleek ons dat we een zoge noemde V1 hadden zien overkomen. Op Wikipedia is het volgende te vinden. De V1 was het eerste Duitse V-wapen uit de Tweede Wereldoorlog en tevens het eerste onbemande straalvliegtuig ter wereld. Het was de voorloper van de latere kruisvlucht- wapens, hoewel deze meestal met een ra ketmotor werden uitgerust. In totaal zijn er meer dan 30 duizend VTs geproduceerd. Het merendeel werd vanuit Nederland af geschoten. De naam V1 (Duitse afkorting) of V-1 (Engelse afkorting) was een afgelei de van Vergeltungswaffe 1 (vergeldingswa pen). Eigenlijk was de aanduiding Fieseler Fi 103 of FZG-76 (FZG Flak Ziel Gerat). Hoe kwam die V1 hier nu terecht? Hij was immers bedoeld om in Engeland verwoes tingen aan te richten, en niet in het bezette Nederland. Ik vermoed, maar ik heb over dit specifieke voorval nimmer informatie gehoord of gelezen, dat voor dit exemplaar bij Middelburg de volgende verklaring kan worden gegeven. De Duitsers hebben in de loop van de Tweede Wereldoorlog spe ciale wapens ontwikkeld om Engeland op de knieën te krijgen. Met de V1 is onder andere Londen lang bestookt, met tot wel honderd stuks per dag. Uiteraard werd ge probeerd de VTs te onderscheppen. Jacht-

de Wete | 2013 | | pagina 16