Walcheren op wielen Joosse, van fietsenwinkel tot autobedrijf vliegtuigen liepen het risico dat ze door de explosie van de lading van de V1 werden getroffen als ze hun boordwapens gebruik ten. Daarom werd de truc bedacht om jachtvliegtuigen naast de aanstormende V1 te laten vliegen en met een vleugeltip het projectiel uit balans te brengen. In veel gevallen stortte de V1 dan in de Noordzee, maar het gebeurde ook wel dat zo'n uit ba lans gebracht projectiel elders neerkwam. Ik denk dat mijn vriendin en ik op die dag in 1944 een geretourneerd exemplaar heb ben waargenomen. Overigens hadden de Duitsers al snel een antwoord op de vleugeltiptruc: de uiteinden van de V1's werden voorzien van explosie ven die bij aanraking ontploften. J.D. de Voogd Eind 2012 bestond het Walcherse autobe drijf Joosse honderd jaar. Dat werd op 14 december uitbundig gevierd. De oprich ter van het bedrijf was Johannes Joosse, geboren in Nieuw- en Sint Joosland op 1 november 1896 en overleden in Middel burg op 26 september 1990. Hij was het vijftiende kind uit een gezin van achttien kinderen: twaalf jongens en zes meisjes, waarvan er vijf vroegtijdig overleden. Johannes was een broer van mijn grootva der Rijk (1895-1981). Ik heb Johannes goed gekend. Bij hem kocht ik in 1969 voor veertig gulden mijn eerste en tevens laat ste brommer, een tweedehands Sparta van 1962. Hij was toen nog zijdelings be trokken bij de fietsenwinkel waar het ooit mee begonnen was. Armoe troef De vader van Rijk en Johannes, Rijk Joos se, overleed in 1905, nog maar vijftig jaar oud. Zijn vrouw Cornelia de Kraker bleef met dertien kinderen achter: negen jon gens en vier meisjes. Het was armoe troef, alle kinderen moesten zo snel mogelijk gaan verdienen en ook hun moeder was vaak op het land te vinden. Op een land- bouwdorp als Nieuw- en Sint Joosland lag het voor de hand werk bij een boer te zoe ken. Het loon bedroeg slechts een paar gulden in de week. Johannes werd op twaalfjarige leeftijd, nadat hij van de lagere school was gekomen, dan ook koeien- wachter. Uit de volgende anekdote blijkt dat het gezin het niet moest hebben van de diaconie. "Als u met al uw kinderen elke zondag in de kerk komt, dan komt u in aanmerking voor hulp", kreeg de weduwe te horen toen ze zich tot de diaconie wendde voor ondersteuning. Waarop ze geantwoord moet hebben: "Dat kan niet,

de Wete | 2013 | | pagina 17