Walcheren van de kaart Middelburg en Veere in South olina, USA De derde generatie Na een aantal jaren in de garage werk zaam geweest te zijn, namen de zoons Johan (1953) en Piet (1957) in 1985 de zaak over. Johan werd de commerciële man, Piet de techneut. Met veel moeite deed vader Rijk een stapje terug. Hij over leed in 2000. Autobedrijf Joosse heeft nu twee vestigin gen, een aan de Oude Rijksweg in Nieuw en Sint Joosland en een aan de Gildeweg in Vlissingen. Er is al een vierde generatie Joosse, met zes telgen, maar tot op heden heeft nog geen van hen te kennen gegeven met het autobedrijf door te willen gaan. A.R. Koppejan Bronnen: - Piet en Johan Joosse, directie Autobedrijf Joosse, Vlissingen en Nieuw- en Sint Joosland. - N. Joosse-Ovaa, Nieuw- en Sint Joosland. - C. Boogaard-Joosse, Nieuw- en Sint Joosland. - W. Joosse, Nieuw- en Sint Joosland. - YJ. Brouwer, Nieuw- en Sint Joosland. - Garage Dijkwel, Vlissingen. In de Amerikaanse staat South Carolina staan twee plantages met namen die naar een Zeeuws verleden verwijzen: Middle- burg en CampVere (de oude naam voor Veere). Het huis op het landgoed Middle- burg is het oudste houten plantagehuis in de staat. De eerste bewoner was ene Ben jamin Simons, die in 1672 in de buurt van La Rochelle in Frankrijk werd geboren. Benjamin was protestant en moest op jon ge leeftijd nogal wat tegenslagen door staan. Eerst stierven zijn ouders en moest hij bij zijn oom en tante Josias en Martha DuPre gaan wonen. Vervolgens herriep de Franse koning Lodewijk XIV in 1685 het Edict van Nantes, waardoor de hugenoten hun godsdienstvrijheid verloren. Benjamins oom was predikant en vluchtte met zijn gezin naar de Nederlanden. Hij vestigde zich in Middelburg en later in Veere. Van daaruit vertrokken ze via Enge land naar Amerika. Benjamin trouwde in 1692 met een nicht en begon in het jaar daarna met het ontginnen van veertig hec tare drassig land voor de houtvesterij, het winnen van teer en terpentine en het hou den van vee voor vlees. Vier jaar later was het woonhuis gereed. Het bood ruimte aan het gezin, dat uiteindelijk veertien kinderen telde. Benjamins oudste zoon bouwde de plantage verder uit voor de verbouw van rijst. De volgende generatie gebruikte het land goed, maar woonde elders. In de achttien-

de Wete | 2013 | | pagina 26